Zarządzanie ryzykiem u wytwórców produktów leczniczych oraz ich kontrahentów (dostawców). Dobre praktyki GMP.
Analiza ryzyka to podstawowe narzędzie zapewnienia jakości u wytwórców i kontrahentów firm branży farmaceutycznej.
Obszary, procesy i narzędzia zarządzania ryzykiem oraz dobre praktyki i sposoby unikania popełniana błędów omawia dr Jolanta Kowalska.
Analiza ryzyka jest jednym z głównych narzędzi stosowanych w zapewnieniu jakości w firmie branży farmaceutycznej. Wytwórcy farmaceutyczni oczekują również prowadzenia analizy ryzyka u swoich kontrahentów. Prawidłowo wykonywane analizy ryzyka pomagają m. in. ustalić przyczyny źródłowe problemów, zidentyfikować obszary wymagające doskonalenia, zaplanować i wykonać działania prowadzące do wytwarzania produktów leczniczych zgodnych z wymaganiami, skutecznych i bezpiecznych dla pacjentów oraz wspomagają efektywne zarządzanie organizacją.
Zajęcia mają na celu przybliżenie zasad prawidłowego stosowania i dokumentowania zarządzania ryzykiem w branży farmaceutycznej , tj. u wytwórców produktów leczniczych oraz ich kontrahentów (dostawców surowców, komponentów i usług). Celem szkolenia jest zdobycie przez uczestników podstaw teoretycznych i praktycznych w zakresie stosowania wybranych narzędzi analizy ryzyka.
Szczegółowy wykaz omawianych zagadnień znajdziesz w zakładce – Program
Wszystkie zagadnienia dotyczące wykorzystywania i dokumentowania zarządzania ryzykiem w firmie farmaceutycznej zostaną omówione na przykładach. Spotkanie będzie miało charakter moderowanej dyskusji, dotyczącej zagadnień przygotowanych przez prowadzącą oraz zgłoszonych podczas szkolenia. Szkolenie ma na celu maksymalną aktywizację uczestników spotkania.
Powinieneś wiedzieć, że nasze szkolenie dotyczące analizy i zarządzania ryzykiem w firmie farmaceutycznej to:
Chcesz poznać wykładowców, zobacz zakładkę – Osoba prowadząca.
Omówienie podstawowych wymagań Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania i wytycznej ICH Q9, dotyczących zarządzania ryzykiem, z uwypukleniem najczęściej popełnianych błędów i zalecanych dobrych praktyk.
Przykłady wykorzystania analizy ryzyka w firmie farmaceutycznej oraz u dostawców materiałów i usług w branży farmaceutycznej, z krótkim omówieniem możliwego sposobu wykonania danej analizy ryzyka.
Określenie krytyczności działań i obszarów jako punkt wyjścia analizy ryzyka (zasady wykonania, kryteria krytyczności, analizowane dane, konsekwencje błędnego określenia krytyczności, korzyści dla organizacji itp.).
Omówienie krok po kroku całego procesu zarządzania ryzykiem, ze zwróceniem uwagi na etapy obarczone największą liczbą popełnianych błędów, oraz sposobu dokumentowania analizy ryzyka w zależności od analizowanego zagadnienia.
Omówienie na przykładach narzędzi analizy ryzyka: burza mózgów, diagram Ishikawy, 5 x dlaczego, FMEA i drzewo błędów. Zostaną przedstawione zasady wyboru odpowiedniego narzędzia w zależności od analizowanego problemu, czynności poprzedzające wykonanie analizy ryzyka, zakres wymaganych danych, zaangażowanie personelu i sposób dokumentacji wykonanej analizy.
Podsumowanie wcześniej omawianych zagadnień, ze wskazaniem możliwych działań naprawczo-zapobiegawczych w efekcie stwierdzenia niezgodności związanych z analizą ryzyka.
Omówienie postępowania (dyskusja w grupie) na przykładzie problemu zgłoszonego przez uczestników lub przygotowanym przez prowadzącą.
dr JOLANTA KOWALSKA
Doktor nauk biologicznych w zakresie biochemii. Kilkunastoletni staż pracy w przemyśle farmaceutycznym. Audytor wewnętrzny i zewnętrzny.
Doświadczenie zdobywała w działach: badań i rozwoju, kontroli jakości, zapewnieniu jakości oraz na stanowisku Osoby Wykwalifikowanej i Osoby upoważnionej do zwalniania substancji czynnych.
Jolanta Kowalska zdobywała doświadczenie pracując w Dziale Badawczym z zakresu prac zleconych dla firm farmaceutycznych oraz na stanowiskach Specjalisty ds. Systemu Zapewnienia Jakości, Osoby upoważnionej do zwalniania substancji API; Osoby Wykwalifikowanej, Kierownika Kontroli Jakości; Specjalisty ds. analitycznych w Dziale Kontroli Jakości.
Jolanta Kowalska posiada doświadczenie w pracy naukowej (biochemia białek), była pracownikiem Instytutu Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowiskach: adiunkt, asystent i samodzielny biotechnolog.
Jolanta Kowalska prowadzi własną firmę - GxP Projekt Jolanta Kowalska - świadczącą usługi w zakresie wdrożeń, konsultacji i szkoleń m.in. nt. systemów jakości i zarządzania laboratoriami.
Szkolenie jest skierowane do osób początkujących i średniozaawansowanych, chcących ugruntować swoją wiedzę o narzędziach zapewnienia jakości u wytwórców i kontrahentów firm branży farmaceutycznej.
Oprócz udziału w szkoleniu o prawidłowym wykonywaniu analizy ryzyka w branży wytwórców farmaceutycznych zapraszamy na pozostałe ciekawe szkolenia, które prezentujemy w kategorii - Farmacja.
Ofertę szkoleń i kursów prezentujemy na naszej stronie internetowej. Jesteśmy również w stanie zorganizować szkolenie wewnętrzne (na zamówienie, zamknięte) dotyczące problematyki analizy ryzyka jako podstawowego narzędzia zapewnienia jakości u wytwórców i kontrahentów firm branży farmaceutycznej i ściśle dopasowane pod Twojej potrzeby. Opowiedz nam o nich – czekamy na propozycje. Jesteśmy do dyspozycji.
To szkolenie może być zorganizowane na zamówienie.
Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 721 547 750
E-mail: biuro@polbi.com.pl.