Co to jest CIT estoński? Zapraszamy na szkolenie – CIT estoński podczas którego poznasz wady i zalety wyboru takiej formy opodatkowania przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych oraz zorientujesz się, jakie mogą wiązać się zagrożenia ze stosowania tej formy ryczałtowej formy podatku?
Czy warto wybrać estoński CIT? Dowiedz się jakie są korzyści i konsekwencje przejścia na CIT estoński? Już kilka tysięcy firm wybrało taki sposób opodatkowania ale czy estoński podatek CIT się opłaca?
Jak funkcjonuje CIT estoński? Poznaj mechanizm opodatkowania estońskim CIT oraz obowiązki podatników, którzy wybrali rozliczanie na zasadach ryczałtu w ramach estońskiego CIT.
Rozwiewamy wątpliwości podatników. W trakcie szkolenia postaramy się udzielić odpowiedzi m.in. na pytania: Czy estoński CIT to dobry sposób na niskie podatki? Czy warto aby spółka kapitałowa postawiła na ryczałt od dochodów? Jaka jest efektywna stawka podatkowa w przypadku ryczałtowego opodatkowania dochodów podatkiem dochodowym od osób prawnych w formule estońskiej?
Szczegółowy wykaz omawianych zagadnień znajdziesz w zakładce – Program szkolenia
W trakcie zajęć omówimy szczegółowo dwa rozwiązania: wariant pełny – ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (estoński CIT) oraz wariant uproszczony – specjalny fundusz inwestycyjny.
Weź udział w szkoleniu podczas którego wyjaśnimy, kto może wybrać i skorzystać z estońskiego CIT-u, kiedy można przejście na estoński CIT i jak to zrobić? Zwróć uwagę, że do przejścia na Estoński CIT zachęcają nowe przepisy wprowadzające dodatkowe udogodnienia. O przejściu na estoński CIT decyduje podatnik. Wymaga to zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego. O wyborze nowej formy opodatkowania można zdecydować także w trakcie roku podatkowego.
Estoński CIT czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych funkcjonuje w Polsce już od 2021 roku. Przepisy Polskiego Ładu wprowadziły szereg modyfikacji – m.in. rozszerzając katalog podmiotów uprawnionych. Oprócz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych estoński CIT dostępny jest także dla spółek komandytowo-akcyjnych, komandytowych i prostych spółek akcyjnych.
Celem szkolenia jest przekazanie teoretycznej i praktycznej wiedzy w zakresie estońskiego CIT, sprawdzenie swoich wiadomości o estońskim modelu opodatkowania spółek przez uczestników szkolenia a także przygotowanie osób biorących udział w zajęciach do samodzielnej i prawidłowej realizacji obowiązków wynikających z estońskiego CIT. Spotkanie to także okazja do wymiana doświadczeń i znalezienia odpowiedzi na pytania dotyczące estońskiego CIT.
Warsztaty podatkowe rekomendujemy wszystkim branżom, do których stosuje się opodatkowanie dochodów spółek kapitałowych. Oprócz osób reprezentujących i decydujących o finansach spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych zapraszamy przedstawicieli spółek komandytowo-akcyjnych, komandytowych i prostych spółek akcyjnych. Do udziału w szkoleniu zapraszamy w szczególności:
Powinieneś wiedzieć, że nasze szkolenie „Estoński CIT czyli spółka na ryczałcie” to:
Kompleksowe szkolenie podatkowe z estońskiego CIT-u uwzględniające najnowsze zmian przepisów wprowadzonych w 2024 roku.
1. Ryczałt od dochodów spółek jako zryczałtowana forma opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych:
2. Zakres podmiotowy estońskiego CIT. Kto może skorzystać z ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych?
3. Likwidacja obowiązku ponoszenia nakładów inwestycyjnych w ramach estońskiego CIT.
4. Warunek dotyczący zatrudnienia na gruncie przepisów o estońskim CIT.
5. Warunek dotyczący powiązań kapitałowych.
6. Warunek dotyczący zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sprawozdawczości finansowej dla podmiotów korzystających z opodatkowania w zakresie podatku CIT w formie ryczałtowej.
7. Oświadczenie o wyborze ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych. Analiza dokumentu oraz termin i tryb złożenia.
8. Okres stosowania ryczałtu.
9. Wstępna korekta przychodów i kosztów, czyli CIT-KW oraz obowiązki informacyjne i ewidencyjne w związku z wyborem ryczałtu.
10. Prawa i obowiązki w okresie stosowania ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych.
11. Przedmiot opodatkowania oraz podstawa opodatkowania.
- moment powstania dochodu w spółce,
- zaliczkowa wypłata zysku,
- różne modele zadysponowania zyskiem powstanie dochodu - zasilanie kapitałów i pokrywanie strat,
- termin płatności i rozliczenia ryczałtu spółki od zysku netto.
- jakie wydatki i świadczenia zaliczmy do ukrytych zysków,
- zatrudnianie wspólników i nabywanie usług od podmiotów powiązanych - ryzyka podatkowe,
- samochody służbowe wspólników i osób powiązanych,
- jak ustalić podmioty powiązane - analiza przypadków na gruncie objaśnień MF, interpretacji podatkowych i orzecznictwa,
- ustalenie momentu i wysokości dochodu oraz termin płatności ryczałtu od ukrytych zysków.
- przykłady takich wydatków na podstawie objaśnień MF, interpretacji podatkowych i orzecznictwa,
- moment i wysokości dochodu oraz termin płatności ryczałtu.
- kiedy powstaje ten rodzaj dochodu?
- wysokość dochodu i termin rozliczenia ryczałtu.
- utrata prawa do opodatkowania ryczałtem i skutki podatkowe – czy potrzebne są korekty?
- rezygnacja z ryczałtu i skutki podatkowe po stronie spółki i wspólników,
- niewypłacone zyski netto – czy spółka uniknie ich opodatkowania ryczałtem?
1. Specjalny fundusz inwestycyjny jako preferencja podatkowa w ramach opodatkowania na zasadach ogólnych.
2. Kto może skorzystać ze specjalnego funduszu inwestycyjnego.
3. Odpis na fundusz jako koszt uzyskania przychodów:
MIRELA CHOMONT-WOLAK - DORADCA PODATKOWY
Mirela Chomont-Wolak jest doradcą podatkowym i członkinią zespołu ekspertów do spraw Karnych Skarbowych przy Krajowej Izbie Doradców Podatkowych.
Doświadczenie zawodowe zdobywała jako pracownik organów administracji skarbowej oraz współpracując z największymi kancelariami prawniczymi Pomorza Zachodniego oraz firmami audytorsko-księgowymi.
Mirela Chomont-Wolak jest wykładowczynią akademicką, doświadczoną trenerką i autorka szkoleń, podczas których dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie rozumienia i praktycznego stosowania przepisów podatkowych.
Zapraszamy do udziału w kompleksowym szkoleniu z estońskiego CIT, szkoleniu prezentującym rozwiązanie podatku w formie ryczałtów od dochodów spółek. Omówimy jak wygląda opodatkowanie w formule Estońskiego CIT? Wyjaśniamy jak skorzystać, kto może a kto nie może wybrać estoński model opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych? Powiemy jak przejście na estoński CIT z rozliczeń na zasadach ogólnych, jakie są obowiązki i co należy spełnić by być objętym estońskim CIT-em? Czy warto wybrać CIT estoński, jakie są zasady zapłaty podatku zryczałtowanego i co w ogóle myślimy o estońskim CIT?
Podczas zajęć dotyczących estońskiego CIT-u omówione zostaną nowości wprowadzane od 2023 roku ze wskazaniem praktycznych aspektów i analiz liczbowych poszczególnych zmian. Przeanalizowane zostaną problemy, które zostały już zdiagnozowane w ostatnich miesiącach a związane są z wejściem ryczałt od dochodów spółek kapitałowych. Trener wskaże praktyczne aspekty zmian wprowadzanych w estońskim CIT.
Podczas praktycznych warsztatów związanych z tematyką estońskiego CIT uczestnik uzyska odpowiedzi m. in. na pytania:
Na zajęcia podatkowe związane z ryczałtowym sposobem rozliczania się spółek kapitałowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zapraszamy w szczególności: przedsiębiorców, specjalistów podatkowych (w tym CIT), właścicieli biur rachunkowych, księgowych i głównych księgowych, kontrolerów podatkowych, dyrektorów finansowych, członków zarządu oraz wspólników spółek.
W trakcie szkolenia obejmującego zagadnienia stosowania opodatkowania w formie estońskiego CIT wykładowca kompleksowo przedstawi rozliczenia podatku CIT w modelu estońskim, z uwzględnieniem zmian w ramach tzw. Polskiego Ładu. Podczas zajęć przedstawione zostaną praktyczne aspekty związane z przejściem na model estoński, prawa i obowiązki podatnika oraz zasady opodatkowania estońskim CIT.
Zachęcamy z możliwości zorganizowania szkolenia w formule zamkniętej - zamów szkolenie wewnętrzne. Jeśli są Państwo zainteresowani realizacją dedykowanego szkolenia dotyczącego praktycznych aspektów związanych z rozliczeniami podatkowymi na zasadach estońskiego CIT-u, to prosimy o kontakt. Jesteśmy do dyspozycji.
To szkolenie może być zorganizowane na zamówienie.
Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 721 547 750
E-mail: biuro@polbi.com.pl.