Szkolenie o leczeniu onkologicznym i karcie DiLO to szkolenie online w ramach którego porozmawiamy o diagnostyce onkologicznej, roli koordynatora leczenia, karcie DiLO, SSO (Szybka Ścieżka Onkologiczna oraz KSO (Krajowa Sieć Onkologiczna).
Informacje o świadczeniach onkologicznych, prowadzeniu dokumentacji i rozliczeniach z NFZ stanowią integralną część omawianej tematyki a możliwość zapoznania się także szczegółowo z obowiązkami koordynatora leczenia onkologicznego i przywołanie konkretnych przypadków spotykanych w bieżącej pracy koordynatora sprawiają, że warto wziąć udział w naszym szkoleniu.
Możliwość przesłania mailowo po zajęciach dodatkowych pytań to dodatkowy atut szkolenia dający pewność, że żadna wątpliwa kwestia związana z tematyką szkolenia nie pozostanie bez odpowiedzi.
Dlaczego warto uczestniczyć w szkoleniu o funkcjonowaniu diagnostyki i leczenia onkologicznego?
Sprawdź szczegółowy wykaz omawianych zagadnień – Program szkolenia
Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) i pakiet onkologiczny stały się standardem wyznaczającym reguły organizowania opieki onkologicznej w Polsce. Pacjenci, u których podejrzewa się nowotwór złośliwy, otrzymują „zieloną kartę”, która zapewnia uzyskanie szybkiej diagnostyki. Następują zmiany wynikające z ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), wśród których jest zwiększenie roli i odpowiedzialności koordynatorów pacjentów onkologicznych.
W przypadku potwierdzenia nowotworu Szybka Ścieżka Onkologiczna (SSO) zapewnia dostęp do leczenia zgodnie z planem ustalonym przez wielodyscyplinarny zespół lekarzy specjalistów (konsylium). Dla pacjentów, którzy mają do pokonania kolejne etapy ścieżki, jest ona skomplikowana i często niezrozumiała. Dlatego, z troski o pacjenta, który wcześniej gubił się w systemie, wprowadzono instytucję koordynatora, który opiekuje się pacjentem i dba o realizację procesu terapeutycznego.
20 kwietnia 2023 roku weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Zwiększa ona znacząco rolę koordynacji w realizacji świadczeń onkologicznych. Prawidłowo realizowana koordynacja ścieżki onkologicznej zapewnia optymalny proces diagnostyczno-terapeutyczny i najlepszą opiekę dla pacjentów, a jednocześnie pozwala uzyskać świadczeniodawcy pełne finansowanie świadczeń.
Rola koordynatora leczenia onkologicznego jest niezwykle istotna. Z jednej strony zadaniem koordynatora jest to zapewnienie pacjentowi onkologicznemu bezpieczeństwa w systemie, a zarazem zagwarantowanie finansowania udzielonych świadczeń. Profesjonalny koordynator leczenia onkologicznego we współpracy z kadrą medyczną potrafi ograniczyć liczbę wizyt pacjenta przy jednoczesnym utrzymaniu finansowania. Skuteczny koordynator DiLO ma wpływ na optymalizację pracy placówki, ale przede wszystkim oferuje pacjentowi szybszy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej.
Udział w zajęciach poświęconych diagnostyce i leczeniu onkologicznemu polecamy szczególnie:
Na nasze szkolenie zapraszamy wszystkich pracowników działów świadczeń medycznych oraz osoby pracujące w działach organizacji oraz statystyki medycznej w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie kontraktów o świadczenia medyczne zawieranych z NFZ.
Uważamy, że wysłuchanie wykładu o karcie Dilo i to trochę za mało. Dlatego zachęcamy do zadawania pytań w sprawach dotyczących obowiązków koordynatora leczenia onkologicznego oraz spraw związanych z kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego. Planujemy specjalna dedykowaną część spotkania w całości przeznaczoną na dyskusję, wymianę doświadczeń i odpowiedzi na pytania uczestników odnośnie terapii onkologicznej, pakietu onkologicznego i zasad i zakresu prowadzenia dokumentacji DiLO w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej.
Jeżeli masz pytania i zadasz je w trakcie szkolenia od razu uzyskasz odpowiedź. W trudniejszych przypadkach otrzymasz odpowiedź pisemną po szkoleniu, wraz z podaniem podstaw prawnych. Prowadzący zajęcia, Paweł Postawski, zachęca uczestników szkolenia do przesyłania pytań jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia. Pozwoli to wpłynąć na kształt szkolenia i dać odpowiedzi na pytania w toku szkolenia, jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji.
Czekamy na pytania związane z tematyką szkolenia o DiLO: biuro@polbi.com.pl
Tematyka szkolenia: Karta DiLO – Koordynator leczenia onkologicznego, obowiązki, prowadzenie dokumentacji, rozliczanie świadczeń z Pakietu Onkologicznego w ramach Karty DiLO
Wykładowca: Specjalista do spraw kontraktowania i rozliczeń z NFZ – Paweł Postawski
Czas szkolenia: 3 godziny zegarowe z przerwami – Webinar, zajęcia na żywo online
Szkolenia wewnętrzne: Dopasujemy kurs do Twoich potrzeb – Szkolenie na zamówienie
Kontakt: Polbi – Warszawa, tel. 721 547 750, formularz kontaktowy, e-mail: biuro@polbi.com.pl
Wprowadzenie do Szybkiej Ścieżki Onkologicznej i środowisko prawne. Ustawy, rozporządzenia Ministra Zdrowia i zarządzenia Prezesa NFZ, warunki realizacji SSO.
SSO (Szybka Ścieżka Onkologiczna) – Ścieżki pacjenta i karta DiLO krok po kroku. Od Podstawowej Opieki Zdrowotnej, przez poradnie specjalistyczne i leczenie, po monitorowanie po zakończeniu leczenia.
Koordynacja świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych – kooperacja, obowiązki i wyzwania. Prowadzenie pacjenta i uzupełnianie danych w systemie DiLO (od założenia karty, przez otwieranie i zamykanie kolejnych etapów diagnostycznych, konsylium, leczenie i monitorowanie). Zagadnienia praktyczne – współpraca wewnętrzna i kooperacja z innymi świadczeniodawcami.
Rozliczanie świadczeń w ramach SSO – od podejrzenia nowotworu złośliwego do zakończenia leczenia i monitorowania pacjenta. Najważniejsze zagadnienia rozliczeniowe: powiązanie dokumentacji medycznej, danych sprawozdawczych rozliczeń i danych karty DiLO.
Teoria kontra praktyka, czyli najczęstsze błędy, sposoby ich unikania i rozwiązywania. Kiedy zakładać i zamykać kartę, diagnozować pacjenta, który ma już rozpoznanie nowotworu złośliwego, dlaczego lepiej nie anulować karty DiLO i wiele innych.
Program opracował Paweł Postawski
Organizator szkolenia - Polbi, Warszawa
PAWEŁ POSTAWSKI
Dr Paweł Postawski to wykładowca specjalizujący się w nowoczesnym zarządzaniu podmiotami leczniczymi, który wyróżnia się wyjątkową wiedzą i pasją do dzielenia się nią z innymi. Doktor nauk humanistycznych, przez pięć lat prowadził konwersatoria na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie jego zaangażowanie i innowacyjne podejście do edukacji spotykały się z bardzo dobrym odbiorem studentów.
Dr Postawski posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy w pełnoprofilowym, dynamicznie rozwijającym się Centrum Onkologii, gdzie odegrał kluczową rolę w implementacji i wdrażaniu Szybkiej Ścieżki Onkologicznej oraz systemu DiLO, a także w realizacji projektów związanych z Kompleksową Opieką Onkologiczną (KON-Pierś, KON-Jelito). Jego zaangażowanie i umiejętność łączenia teorii z praktyką przynoszą wymierne korzyści w obszarze zarządzania opieką zdrowotną.
Od sierpnia 2023 roku Paweł Postawski jest kierownikiem Działu Kontraktowania i Rozliczania Świadczeń Zdrowotnych w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie, gdzie uczestniczy w realizacji planów rozwoju szpitala. 1 Szpital Wojskowy jest szpitalem wiodącym w II Rejonie Zabezpieczenia Medycznego Wojsk, obejmującym swoim zasięgiem województwo lubelskie oraz podkarpackie i realizuje zadania zlecone związane z obronnością państwa określone przez Ministra Obrony Narodowej.
Ponadto dr Postawski pełni funkcję konsultanta do spraw medycznych w kancelarii adwokackiej, co dodatkowo wzbogaca jego perspektywę i wiedzę o najnowsze trendy i regulacje w dziedzinie opieki zdrowotnej. Jego nieustanna chęć doskonalenia się znajduje odzwierciedlenie w licznych projektach edukacyjnych, w których bierze udział, organizowanych m.in. przez Agencję Badań Medycznych, The Global Health Network oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie.
Studenci i uczestnicy szkoleń wysoko cenią dr Postawskiego za jego niezwykłą umiejętność przekazywania wiedzy w sposób klarowny i inspirujący, co potwierdzają ich najwyższe oceny w ankietach ewaluacyjnych. Jego zaangażowanie, doświadczenie i otwartość na nowe idee sprawiają, że jest nie tylko autorytetem w swojej dziedzinie, ale także mentorem, który inspiruje innych do rozwoju i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu opieką zdrowotną.
Nasze szkolenie to zajęcia poświęcone diagnostyce i leczeniu onkologicznemu, sposobom organizacji i wykonywaniu świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych, prezentujące poszczególne etapy diagnostyczne, konsylia, leczenie i monitorowanie, omawiające rolę i obowiązki koordynatora leczenia onkologicznego oraz zasady prowadzenia dokumentacji leczenia i rozliczania wykonywanych świadczeń terapii onkologicznej z NFZ. W programie szkolenia znajdzie się również temat SSO - Szybka Ścieżka Onkologiczna, pakiet onkologiczny oraz informacje o zmianach w ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO).
Szkolenie o diagnostyce i leczeniu onkologicznym, roli koordynatora leczenia, karcie DiLO, Szybkiej Ścieżce Onkologicznej oraz Krajowej Sieć Onkologicznej, świadczeniach onkologicznych, prowadzeniu dokumentacji i rozliczeniach z NFZ to:
Szkolenie o diagnostyce i leczeniu onkologicznym (koordynacja, obowiązki, prowadzenie dokumentacji i rozliczanie świadczeń) zapozna uczestników z aktualnymi przepisami regulującymi problematykę Szybkiej Ścieżki Onkologicznej (SSO). Poza ramowymi przepisami podstawowymi zostaną przedstawione najistotniejsze spośród najnowszych zmian. Szkolenie pozwoli słuchaczom na zdobycie wiedzy przydatnej by optymalnie zorganizować zadania koordynatora Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) i proces udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach Szybkiej Ścieżki Onkologicznej. Uczestnicy szkolenia nauczą się prowadzić dokumentację DiLO, zapoznają się z problematyką rozliczeń onkologicznych, będą przygotowani do sprawowania opieki nad pacjentami i współpracy z innymi świadczeniodawcami. Uzyskają też odpowiedzi na zadane pytania i dowiedzą się, w jaki sposób uniknąć najczęściej popełnianych błędów.
Zapraszamy na warsztaty przeznaczone dla osób pełniących funkcję koordynatora leczenia onkologicznego na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DILO) i koordynujących plan leczenia pacjenta. Prezentujemy ujęcie praktyczne. Zajęcia adresowane są do:
w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Zapraszamy osoby odpowiedzialne za koordynowanie leczenia onkologicznego w opiece ambulatoryjnej i prowadzenie dokumentacji (Karta DiLO) oraz osoby rozpoczynające dopiero pracę wiążącą się z takimi obowiązkami.
Jesteśmy przekonani, że dyskusja i wymiana doświadczeń jest atutem naszego szkolenia. Dlatego:
Szkolenie obejmuje swoim zakresem zagadnienia związane z wykonywaniem obowiązków i prowadzeniem dokumentacji przez koordynatorów leczenia onkologicznego we wszystkich typach placówek zajmujących się leczeniem pacjentów onkologicznych. Szybka diagnostyka, szybkie leczenie, skoordynowana opieka długofalowa. Diagnostyka podstawowa w ramach POZ (lekarz podstawowej opieki zdrowotnej) i diagnostyka wstępna i pogłębiona w AOS (Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna) i w szpitalu. Szybka terapia onkologiczna, Karta DILO i Koordynator leczenia onkologicznego / opieki onkologicznej. Karta DilO - Pakiet onkologiczny. Funkcja koordynatora oraz jego zadania, kompetencje i wymagane umiejętności w procesie diagnostyki i leczenia pacjenta chorego na raka.
W trakcie zajęć o szybkiej terapii onkologicznej powiemy o takich tematach jak: Pacjent onkologiczny. Zadania koordynatora. Dostosowanie leczenia onkologicznego do indywidualnych potrzeb pacjenta. Koordynacja i nadzoru nad planem i procesem leczenia pacjenta ustalony przez konsylium. Udzielanie informacji pacjentowi, wsparcie organizacyjne i administracyjne udzielane przez koordynatora. Pomoc w kontaktach i komunikacji z lekarzami. Karta DiLO - zapewnienie kompletności dokumentacji diagnostyki i leczenia pacjenta onkologicznego (potwierdzenie wykonania zleconych świadczeń i zakończenia kolejnego etapu leczenia oraz zapewnienie przepływu informacji na wszystkich etapach terapii). Funkcja koordynatora ma ułatwić pacjentowi przechodzenie przez poszczególne etapy leczenia. Dzięki nadzorowi koordynatora zaplanowany przez konsylium proces terapeutyczny może być sprawnie realizowany. Leczenie onkologiczne w opiece ambulatoryjnej. Zakończeniu leczenia i zamknięcie karty DILO. Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej - KSO (Krajowa Sieć Onkologiczna).
Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zapoznać się z przepisami prawnymi w obszarze realizacji świadczeń na podstawie kart DiLO w ramach tzw. pakietów onkologicznych i sposobami ich wdrożenia w codziennej pracy. Warsztatowy charakter webinarium dotyczącego problematyki karty DiLO pozwoli na wymianę doświadczeń między uczestnikami oraz przedyskutowanie własnych, specyficznych problemów z doświadczonym wykładowcą.
Podczas szkolenia postaramy się odpowiedzieć na pytania: Kto i jak może uzyskać kartę DiLO? Kiedy i jaki lekarz może wystawić kartę DiLO? Jakie prawa przysługują pacjentowi onkologicznemu? Do czego uprawnia karta diagnostyki i leczenia onkologicznego? Czy karta DiLO jest w systemie? Czy pacjent ma dostęp do karty diagnostyki i leczenia onkologicznego? Kiedy karta DiLO traci swoją ważność?Kto może pełnić funkcję koordynatora leczenia onkologicznego i jakie ciążą na nim obowiązki? Jakie wymogi stawia NFZ w przypadku rozliczania świadczeń onkologicznych? Jak sprawdzić, czy karta jest aktywna? Kiedy zamknąć kartę DiLO i co to oznacza? Kto przechowuje kartę leczenia onkologicznego?
Ofertę prowadzonych szkoleń prezentujemy na naszej stronie internetowej. Jesteśmy również w stanie zorganizować szkolenie wewnętrzne (na zamówienie, zamknięte) dotyczące problematyki prowadzenia dokumentacji i rozliczania świadczeń z Pakietu Onkologicznego przez koordynatora leczenia onkologicznego w ramach Karty DiLO. Program, termin i formę zajęć ściśle dopasujemy do Twoich potrzeb. Opowiedz nam o nich – czekamy na propozycje. Jesteśmy do dyspozycji.
Szkolenie obejmuje 3 godziny zegarowe zajęć w trakcie których przewidziana jest przerwa.
Harmonogram zajęć: