Szkolenie online „Krajowa Sieć Onkologiczna – KSO” to spotkanie przybliżające zmiany wprowadzane w funkcjonowaniu leczenia onkologicznego.
Nowa ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej jest jednym z etapów realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Jest to jedna z największych reform systemu opieki zdrowotnej i onkologicznej w Polsce wprowadzająca zmiany w sposobach realizacji i finansowania świadczeń z zakresu leczenia nowotworów.
Nowe rozporządzenie o kryteriach kwalifikacji szpitali do KSO już weszło w życie. Podczas szkolenia omówimy rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2024 r. w sprawie szczegółowych kryteriów warunkujących przynależność podmiotu wykonującego działalność leczniczą do poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego.
Zajęcia prowadzi ekspert i praktyk. Do Państwa dyspozycji jest Paweł Postawski – specjalista do spraw kontraktowania i rozliczeń z NFZ zatrudniony w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, dr n. hum., konsultant ds. medycznych w kancelarii adwokackiej.
KSO to nowy model zarządzania opieką onkologiczną. Nasze szkolenie poświęcone jest krajowej sieci placówek systemu leczenia onkologicznego oraz organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach KSO.
Nowości w funkcjonowaniu leczenia onkologicznego. Szkolenie online KSO – Krajowa Sieć Onkologiczna to dawka praktycznej i rzetelnej wiedzy o funkcjonowaniu leczenia onkologicznego i KSO. Spotkanie o Krajowej Sieci Onkologicznej porusza kwestie terminów wdrożenia w życie nowych rozwiązań prawnych. Udział w szkolenie o KSO ma pomóc uczestnikom w odnalezieniu własnego miejsca w systemie opieki onkologicznej i skutecznym przygotowaniu się do nadchodzących zmian.
KSO – Jak przygotować się do zmian? Uczestnikom szkolenia dajemy wskazówki jak zaplanować zmiany i zorganizować świadczenia zdrowotne oraz prowadzić dokumentację zgodnie z wymogami gwarantując sobie pełne rozliczenie świadczeń z NFZ.
Podczas spotkaniem porozmawiamy o nowej organizacji systemu opieki onkologicznej, realizacji i finansowaniu świadczeń onkologicznych w ramach KSO (Krajowa Sieć Onkologiczna), wymaganej dokumentacji medycznej i sprawozdaniach dotyczących świadczeń związanych z leczeniem chorób nowotworowych.
Brak większości przepisów wykonawczych do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wymóg przeprowadzenia weryfikacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą udzielających świadczeń opieki onkologicznej pod względem szczegółowych kryteriów warunkujących przynależność do poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej legły u podstaw decyzji o zmianach przepisów w zakresie terminów wejścia w życie poszczególnych regulacji prawnych o KSO. Zmiany przepisów zakładają przesunięcie terminu na 2025 rok.
Realizacja założeń KSO postawi przed świadczeniodawcami nowe zadania i będzie wymagała nie tylko zmian wewnętrznych, ale i wytworzenia mechanizmów kooperacji z innymi podmiotami realizującymi świadczenia związane z leczeniem chorób nowotworowych.
Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ma być kompleksowo skoordynowanym systemem, opartym na ujednoliconych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Sieć ma zapewnić pacjentom poczucie jeszcze lepszej opieki onkologicznej, a świadczeniodawcom – odpowiedni poziom finansowania.
W kompleksowy i syntetyczny sposób omówimy podstawy prawne i wyzwania związane z wprowadzeniem Krajowej Sieci Onkologicznej jako elementu Narodowej Strategii Onkologicznej. Prześledzimy wymogi zakwalifikowania się jako Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego jednego z trzech poziomów (SOLO I, SOLO II, SOLO III). Zapoznamy się ze strukturą obejmującą Ośrodki Satelitarne i Ośrodki Kooperacyjne i przeanalizujemy rolę Krajowego Ośrodka Monitorującego.
Sprawdź szczegółowy wykaz omawianych zagadnień – Program szkolenia
Powinieneś wiedzieć, że nasze szkolenie o Krajowej Sieci Onkologicznej to:
Szkolenie ma charakter praktyczny i otwarty, jeżeli masz pytania – od razu uzyskasz odpowiedź. W trudniejszych przypadkach związanych z Krajową Siecią Onkologiczną otrzymasz odpowiedź pisemną po szkoleniu, wraz z podaniem podstaw prawnych. Zachęcamy do przesyłania pytań jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia – to pozwoli wpłynąć na kształt szkolenia i dać odpowiedzi na pytania w toku szkolenia, jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji.
Tematyka szkolenia: Krajowa Sieć Onkologiczna, świadczenia onkologiczne w ramach KSO
Wykładowca: Specjalista do spraw kontraktowania i rozliczeń z NFZ – Paweł Postawski
Czas szkolenia: 3 godziny zegarowe z przerwami – Webinar, zajęcia na żywo online
Certyfikat: Otrzymujesz imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu
Faktury: Nie pobieramy przedpłat ani zaliczek przed szkoleniem – Płatności
Materiały szkoleniowe: W cenie szkolenia materiały w postaci elektronicznej
Placówka oświatowa: Zobacz nasze zaświadczenia i wpisy w rejestrach
Szkolenia wewnętrzne: Dopasujemy kurs do Twoich potrzeb – Szkolenie na zamówienie
Kontakt: Polbi – Warszawa, tel. 721 547 750, formularz kontaktowy, e-mail: biuro@polbi.com.pl
24 lipca 2024 roku weszło w życie rozporządzenie określające kryteria do kwalifikacji szpitali do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Świadczeniodawcy zostali przyporządkowani do odpowiednich poziomów zabezpieczenia: SOLO I, SOLO II, SOLO III.
Wytyczne związane z nowo utworzoną strukturą i zabezpieczeniem leczenia pacjentów onkologicznych zaczną w pełni obowiązywać od 1 kwietnia 2025 roku, ale już teraz warto rozpocząć przygotowania, które pozwolą sprostać wymogom ustawodawcy, Ministra Zdrowia i NFZ.
Szkolenie dotyczące KSO w syntetyczny i przystępny sposób przedstawia istniejące przepisy i projekty, które już niedługo staną się codziennością świadczeniodawców realizujących świadczenia onkologiczne. Organizacja udzielania świadczeń, sprawozdawczość, kooperacja, jakość i zarządzanie ścieżką pacjenta - to podstawowe elementy, na których oparty jest wykład o KSO.
PAWEŁ POSTAWSKI
Dr Paweł Postawski to wykładowca specjalizujący się w nowoczesnym zarządzaniu podmiotami leczniczymi, który wyróżnia się wyjątkową wiedzą i pasją do dzielenia się nią z innymi. Doktor nauk humanistycznych, przez pięć lat prowadził konwersatoria na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie jego zaangażowanie i innowacyjne podejście do edukacji spotykały się z bardzo dobrym odbiorem studentów.
Dr Postawski posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy w pełnoprofilowym, dynamicznie rozwijającym się Centrum Onkologii, gdzie odegrał kluczową rolę w implementacji i wdrażaniu Szybkiej Ścieżki Onkologicznej oraz systemu DiLO, a także w realizacji projektów związanych z Kompleksową Opieką Onkologiczną (KON-Pierś, KON-Jelito). Jego zaangażowanie i umiejętność łączenia teorii z praktyką przynoszą wymierne korzyści w obszarze zarządzania opieką zdrowotną.
Od sierpnia 2023 roku Paweł Postawski jest kierownikiem Działu Kontraktowania i Rozliczania Świadczeń Zdrowotnych w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie, gdzie uczestniczy w realizacji planów rozwoju szpitala. 1 Szpital Wojskowy jest szpitalem wiodącym w II Rejonie Zabezpieczenia Medycznego Wojsk, obejmującym swoim zasięgiem województwo lubelskie oraz podkarpackie i realizuje zadania zlecone związane z obronnością państwa określone przez Ministra Obrony Narodowej.
Ponadto dr Postawski pełni funkcję konsultanta do spraw medycznych w kancelarii adwokackiej, co dodatkowo wzbogaca jego perspektywę i wiedzę o najnowsze trendy i regulacje w dziedzinie opieki zdrowotnej. Jego nieustanna chęć doskonalenia się znajduje odzwierciedlenie w licznych projektach edukacyjnych, w których bierze udział, organizowanych m.in. przez Agencję Badań Medycznych, The Global Health Network oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie.
Studenci i uczestnicy szkoleń wysoko cenią dr Postawskiego za jego niezwykłą umiejętność przekazywania wiedzy w sposób klarowny i inspirujący, co potwierdzają ich najwyższe oceny w ankietach ewaluacyjnych. Jego zaangażowanie, doświadczenie i otwartość na nowe idee sprawiają, że jest nie tylko autorytetem w swojej dziedzinie, ale także mentorem, który inspiruje innych do rozwoju i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu opieką zdrowotną.
Nowa ustawa KSO i wprowadzone przez nią rewolucyjne zmiany są porównywalne do wprowadzonej w 2015 roku karty DiLO czy z reorganizacją systemu przez wprowadzenie przepisów o Sieci Szpitali. W trakcie szkolenia o wdrażaniu i funkcjonowaniu regulacji wynikających z ustawy o sieci onkologicznej porozmawiamy o terminach najważniejszych zmian oraz sposobach realizacji i finansowania świadczeń z zakresu leczenia nowotworów.
Szkolenie o Krajowej Sieci Onkologicznej w swoich założeniach ma pozwolić na uzyskanie wiedzy na temat KSO, odnaleźć swoje miejsce w systemie i skutecznie przygotować się do nadchodzących zmian. W ramach zajęć o KSO porozmawiamy o zasadach tworzenia przez podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne Krajowej Sieci Onkologicznej. Omówimy jak Krajowa Sieć Onkologiczna ma się przyczynić do zapewnienia kompleksowej opieki onkologicznej każdemu pacjentowi – niezależnie od miejsca zamieszkania, i leczenia przebiegającego z zachowaniem jednakowych standardów diagnostyczno-terapeutycznych.
Szkolenie o KSO zapozna uczestników z aktualnymi przepisami oraz planowanymi zmianami w organizacji i finansowaniu leczenia onkologicznego finansowanego ze środków publicznych za pośrednictwem NFZ. Szkolenie pozwoli przygotować się do nadchodzących zmian, uwypukli najistotniejsze obszary wymagające dokonania zmian, reorganizacji czy nawiązania współpracy z innymi świadczeniodawcami. Omówimy perspektywy, możliwości i trudności, które będą pojawiać się w toku realizacji zmian.
Polecamy pozostałe nasze szkolenia z obszaru - Ochrona zdrowia. Do udziału w ciekawych zajęciach zapraszamy pracowników służby zdrowia i osoby związane z opieką zdrowotną.
Zachęcamy do skorzystania z możliwości zorganizowania szkolenia wewnętrznego. Jeśli planujesz realizację zamkniętego szkolenia dotyczącego założeń, zasad organizacji oraz realizacji a także finansowania świadczeń onkologicznych w ramach regulacji prawnych wprowadzanych ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej, to prosimy o kontakt - jesteśmy do dyspozycji.
To szkolenie może być zorganizowane na zamówienie.
Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 721 547 750
E-mail: biuro@polbi.com.pl.