Zapraszamy na szkolenie online o potrąceniach z wynagrodzeń za pracę i kwotach wolnych w trakcie którego omawiamy dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia za pracę i zasiłków czy umów cywilnoprawnych oraz egzekucji dokonywanej z wypłat.
Jakie rozróżniamy potrącenia z pensji? Podczas szkolenia pomagamy przyswoić wiedzę o dobrowolnych i obligatoryjnych potrąceniach z pensji oraz prowadzeniu egzekucji administracyjnej i sądowej z uposażeń pracowników.
Jak przebiegają potrącenia i egzekucja z wynagrodzenia? W trakcie szkolenia dowiesz się, jak wyglądają i przebiegają w praktyce potrącenia egzekucyjne i dokonywanie potrąceń komorniczych w stosunku do wynagrodzenia, przychodu z umowy zlecenia lub zasiłku.
Dzięki udziałowi w szkoleniu uczestnicy poznają zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę i zasiłków i będą wiedzieli ile wynoszą aktualne limity i kwoty wolne od potrąceń oraz jakie są ograniczenia w dokonywaniu potrąceń. Przeprowadzimy analizę obliczania poszczególnych rodzajów potrąceń z wynagrodzenia, omówimy procedury egzekucji administracyjnej i sądowej co pozwoli uzyskać kompleksową wiedzę potrzebną do prawidłowego dokonywania potrąceń z wynagrodzeń, zasiłków i umów cywilnoprawnych.
Czy wynagrodzenia są chronione przed potrąceniami w każdym przypadku? Czym są potrącenia obowiązkowe a czym dobrowolne? Jaka jest rola pracodawcy w potrąceniach z pensji. Jak przebiega egzekucja administracyjna i sądowa? Co zrobić w przypadku zbiegu egzekucji? Ile mogą wynieść maksymalne potrącenia i jakie są aktualne kwoty wolne od potraceń? O tych wszystkich kwestiach porozmawiamy w trakcie spotkania. Szkolenie prowadzi ekspert prawa pracy – Katarzyna Gospodarowicz.
Podczas szkolenia omawiamy dokonywanie w praktyce potrąceń obowiązkowych i dobrowolnych z wynagrodzeń za pracę, zasiłków z ubezpieczenia społecznego i wypadkowego czy umów cywilnoprawnych oraz informujemy o kwotach, które są wolne od potrąceń. W programie kursu uczestnicy znajdą również zagadnienia związane z egzekucją administracyjną i sądową: zajęcie wynagrodzenia za pracę, tytuł egzekucyjny i tytuł wykonawczy.
Sprawdź szczegółowy wykaz omawianych zagadnień – Program szkolenia
Szkolenie dotyczące potrąceń i egzekucji z wynagrodzenia za pracę oraz zasiłków kierowane jest do osób związanych z naliczaniem wynagrodzeń, specjalistów do spraw wynagrodzeń i płac, księgowych, właścicieli i personelu biur rachunkowych.
Powinieneś wiedzieć, że nasze szkolenie to:
Tematyka szkolenia: Potrącenia z wynagrodzeń, zasiłków i umów, kwoty wolne
W programie: Zbieg egzekucji komorniczej i administracyjnej oraz potrąceń ustawowych i dobrowolnych
Adresaci szkolenia: Kurs dla pracowników działu kadr i płac, księgowych i pracodawców
Wykładowca: Ekspert spraw pracowniczych – Katarzyna Gospodarowicz
Czas szkolenia: 5 godzin zegarowych z przerwami, zajęcia online na żywo
Certyfikat: Otrzymujesz imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu
Faktury: Nie pobieramy przedpłat ani zaliczek przed szkoleniem – Płatności
Materiały szkoleniowe: W cenie szkolenia materiały w postaci elektronicznej
Placówka oświatowa: Zobacz nasze zaświadczenia i wpisy w rejestrach
Szkolenia wewnętrzne: Dopasujemy kurs do Twoich potrzeb – Szkolenie na zamówienie
Kontakt: Polbi – Warszawa, tel. 721 547 750, formularz kontaktowy, e-mail: biuro@polbi.com.pl
Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych wynikające z Kodeksu Pracy. Bezwzględna ochrona wynagrodzenia pracowników, odliczenia a potrącenia. Potrącenia z wynagrodzeń – obowiązkowe i dobrowolne. Egzekucja z wynagrodzenia, tytuł egzekucyjny i tytuł wykonawczy, potrącenia egzekucyjne i pozaegzekucyjne.
Rodzajach świadczeń, które będą podlegały potrąceniu na podstawie zgody pracownika, ale również takie które będą podlegały potrąceniu bez dodatkowego oświadczenia pracownika. Warunki prawidłowo przygotowanego oświadczenia o potrąceniu. Czy zaliczki zawsze podlegają potrąceniu z wynagrodzenia.
Maksymalna dopuszczalna kwota potrącenia z wynagrodzenia.
Kategorie potrąceń z wynagrodzeń, zasady dokonywania potrącenia z diet z tytułu podróży służbowych.
Terminy, których bezwzględnie trzeba przestrzegać, dokonując potrącenia świadczeń. Potrącenia nadpłaconego wynagrodzenia.
Potrącenia innych należności, które nie zostały wskazane w kodeksie pracy. Zasady potrącania m.in. takich świadczeń jak należności za karty sportowe, ubezpieczenie grupowe.
Zasady dokonywania potrąceń ze środków Zakładowego Funduszu Świadczę Socjalnych. Jakie warunki powinno spełniać zajęcie, aby można było potrącić ze świadczeń z ZFŚS. Dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia pracownika niespłaconych rat z ZFŚŚ.
Prawidłowe rozliczanie zaliczek na podróże służbowe i zasady ich potrącania. Rozliczanie kart służbowych pracowników.
Zasady potrącania egzekwowanych świadczeń z benefitów udzielanych pracownikowi.
Zasady zwrotu przez pracownika kosztów i opłat poniesionych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Możliwość potrącania tych kosztów i opłat w przypadku braku dobrowolnej ich spłaty przez pracownika.
Zasady i terminy potrąceń, najczęstsze problemy z dokonywaniem potrąceń składek na PPK finansowanych przez pracodawcę. Korekty składek na PPK, w tym omówienie sytuacji gdy korekta nie możne być dokonana z najbliższym wynagrodzeniem.
Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Zasady dokonywania korekty.
Zasady dokonywania potrąceń z umów cywilnoprawnych, jak umowa o dzieło czy umowa zlecenia. Kwoty wolne od potrąceń. Zasady dokonywania potrąceń w modelu B2B. Zakres obowiązywania zasady swobody umów a potrącenia z umów cywilnoprawnych.
Zakres obowiązków pracodawcy wobec komornika w przypadku zajęcia wynagrodzenia. Obowiązku informacyjne pracodawcy wobec komornika. Terminy, które powinny być przestrzegane.
Rozstrzyganie zbiegów egzekucji z pensji. Zasady potrąceń w przypadku zbiegów zajęć komorniczych. Problemy związane ze zbiegiem zajęć. Wnioskowanie do sądu o rozstrzygnięcie pierwszeństwa zajęcia.
Omówienie możliwych skutków niewłaściwego dokonywania potrąceń z wynagrodzeń.
KATARZYNA GOSPODAROWICZ
Doświadczona prawniczka i wykładowczyni. Specjalizuje się w prawie pracy. Absolwentka prawa w Europejskim Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą oraz Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest radcą prawnym wpisaną w 2012r. na listę radców prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu (Numer wpisu: WR-2402).
Z Pobi związana od 2021 roku. Prowadzi szkolenia otwarte oraz zamknięte dla firm. Szkoli z zakresu prawa pracy, online i stacjonarnie również w siedzibie zamawiającego. Z jej wiedzy i doświadczenia skorzystało wielu specjalistów pracujących w jednostkach samorządu terytorialnego, instytucjach i organizacjach samorządowych a także korporacjach i przedsiębiorstwach.
Kasia jest wykładowczynią cenioną i lubianą, ma doskonały kontakt z uczestnikami szkoleń. Zajęcia prowadzi w interesujący sposób, chętnie wchodzi w dyskusje, żadnego pytania nie pozostawia bez odpowiedzi. Ponieważ zawsze jest perfekcyjnie przygotowana do zajęć, od uczestników szkoleń otrzymuje bardzo wysokie noty.
Szkolenie o potrąceniach z wynagrodzeń podczas którego uczestnicy korzystają z bogatego i doświadczenia i eksperckiej wiedzy wykładowcy Katarzyny Gospodarowicz jest okazją do zdobycia niezbędnej wiedzy o funkcjonowaniu postępowania egzekucyjnego z pensji, rozstrzyganiu zbiegów egzekucji komorniczej i administracyjnej oraz prowadzenia potrąceń ustawowych i dobrowolnych prezentując równocześnie wyłączenia, granice i kwoty wolne od potrąceń.
Podczas szkolenia zastają omówione w kompleksowy sposób zagadnienia dotyczące dokonywania potrąceń obowiązkowych i dobrowolnych z wynagrodzenia za pracę i zasiłków pracowników oraz osób wykonujących umowy cywilnoprawne.
Inne szkolenia dotyczące spraw pracowniczych znajdziesz w kategorii – Prawo pracy, ZUS
Szkolenie ma kompleksowo przygotować uczestników zajęć do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia i zasiłków pracowników oraz wykonawców umów cywilnych. Uczestnicy poznają zasady wszczęcia i prowadzenia egzekucji sądowej i administracyjnej oraz zasad współpracy pracodawców z organami egzekucyjnymi i prawidłowego formułowania pism dotyczących dokonywania potrącenia z wynagrodzeń.
Podczas zajęć omówimy kwoty wynagrodzeń dopuszczalne i wolne od potrąceń, wskażemy zasiłki i świadczenia nie podlegające egzekucji oraz zasady postępowania w przypadku potrąceń lub egzekucji ze środków Pracowniczych Planów Kapitałowych – PPK.
Wynagrodzenia pracowników z mocy prawa podlegają ochronie. Prawną ochroną objęta jest płaca zasadnicza, dodatkowe wypłacane świadczenia, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wynagrodzenia chorobowe jak również dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych i należne odprawy. Przepisy prawa pracy zezwalają w uzasadnionych przypadkach na dokonywanie potrąceń i egzekucji z wynagrodzenia. Wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę skutkuje zmianą kwot wolnych od potrąceń.
W przypadku egzekucji sądowej lub administracyjnej z wynagrodzenia po otrzymaniu wezwania do zajęcia wynagrodzenia pracodawca jest obowiązany dokonać pomniejszenia pensji nawet bez zgody pracownika. Jeżeli pracodawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków może odpowiadać finansowo za powstałe szkody. Ze względu na charakter potrąceń dzielonych na obowiązkowe i dobrowolne istnieją limity i ograniczenia w wysokości dokonywanych potrąceń oraz zasady i kolejność ich egzekwowania.
Tytuł egzekucyjny i wykonawczy, zbieg egzekucji, zajęcie komornicze zasiłków. Egzekucja sądowa i administracyjna w przypadku umów o dzieło i zlecenia. Zasady współpracy z organami egzekucyjnymi i redagowania pism.
Konkretne, „życiowe” przykłady, odpowiedzi na pytania uczestników dotyczące zgłaszanych wątpliwości wynikających z codziennej praktyki dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za zgodą i bez zgody pracownika to składowe elementy szkolenia.
Szkolenie ma formę warsztatów i ma posłużyć wyjaśnieniu wątpliwych i niejasnych kwestii. Szkolenie dotyczące potrąceń dedykowane jest zarówno osobom początkującym jak i wszystkim mającym już doświadczenie i znających się na potrąceniach ale zamierzających pogłębić posiadaną już wiedzę. Na zajęciach przedstawione zostaną stosowne interpretacje Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) i resortu pracy jak również najnowsze orzecznictwo dotyczące potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków.
Prowadząca szkolenie „Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków, kwoty wolne.” Katarzyna Gospodarowicz jest praktykiem, ekspertem z zakresu wynagrodzeń i wieloletnim wykładowcą. Warto skorzystać z jej szerokiej wiedzy dotyczącej obliczania wynagrodzeń i kalkulacji płac. Wykładowca poprowadzi szkolenie w sposób praktyczny, ilustrując problemy konkretnymi przykładami z życia. Uczestnicy mogą na bieżąco zadawać pytania i zgłaszać wątpliwości. Spotkanie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz uzyskania porad i wskazówek odnoście dokonywania potrącenia z wynagrodzeń za pracę i zasiłków.
Warsztaty dotyczące dokonywania potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków uwzględniające najnowsze zmiany przepisów oraz prezentujące aktualne kwoty wolne od potrąceń z zasiłków i z wynagrodzenia za pracę prowadzi Katarzyna Gospodarowicz.
Możesz zamówić szkolenie wewnętrzne specjalnie dla Siebie. Jeśli planujesz organizacje zajęć dotyczących zasad dokonywania przez pracodawcę potrąceń z wynagrodzenia pracowników, dobrowolnych i obligatoryjnych potrąceń z pensji, z umów cywilnoprawnych i zasiłków, dostosowanych do Państwa potrzeb i wymogów, to prosimy o kontakt. Jesteśmy do dyspozycji.