Zapraszamy na szkolenie pozwalające zadbać o aktualną wiedzę o najnowszych przepisach dotyczących pracy zdalnej. Szkolenie online – Praca zdalna i hybrydowa po zmianach przepisów to odpowiedź na pytanie, jak stosować nowe przepisy regulujące świadczenie pracy na odległość? Poznasz definicję pracy zdalnej i hybrydowej po nowelizacji przepisów, przesłanki i zasady wykonywania pracy zdalnej ze wskazaniem najważniejszych różnic względem dotychczasowych regulacji.
Praca zdalna i hybrydowa – elastyczna organizacja. W związku z dynamicznym wzrostem popularności pracy zdalnej i hybrydowej, do Kodeksu pracy zostały wprowadzone liczne zmiany dotyczące pracy na odległość dającej możliwość elastycznej organizacji pracy. Podczas szkolenia dowiesz się, jak regulowana jest praca zdalna po zmianach w Kodeksie pracy i wejściu w życie Dyrektyw UE w zakresie work-life balance i jakie są nowości i aktualne trendy w świadczeniu pracy poza siedzibą pracodawcy?
Jakie są korzyści z pracy zdalnej? Możliwość wykonywania pracy zdalnej niesie za sobą liczne korzyści, ale także stawia przed nami pytania dotyczące wymiaru pracy zdalnej oraz czasu jej wykonywania. Kluczowe stają się więc zagadnienia dotyczące obowiązków pracodawcy wobec pracownika pracującego całkowicie lub częściowo zdalnie.
Jak zorganizować pracę zdalną i hybrydową? Uczestnicząc w szkoleniu poznasz aktualne zasady pracy zdalnej i hybrydowej oraz elastycznej organizacji pracy, metody wprowadzania takiej formy zatrudnienia, zasady organizacji oraz kontroli i rozliczania pracy świadczonej na odległość. Podczas szkolenia prezentujemy nowości w świadczeniu pracy na odległość i wypełnianiu obowiązków pracowniczych poza siedzibą pracodawcy (praca wykonywana w całości lub częściowo zdalnie, praca zdalna okazjonalna, czyli Home Office w nowej odsłonie). Omawiamy prawne i praktyczne aspekty organizacji oraz funkcjonowania pracy zdalnej zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika.
Zastanawiasz się, czy wszyscy pracownicy mogą wykonywać pracę poza siedzibą pracodawcy, czy pracodawca można polecić pracownikowi pracę zdalną bez jego zgody?
Masz wątpliwości, jak pracodawca może kontrolować pracowników pracujących zdalnie i czy praca zdalna powinna być uregulowana w przepisach zakładowych?
Nie jesteś pewna czy pracownikowi należy się zwrot kosztów poniesionych z tytułu wykonywania pracy zdalnej i jakie dodatkowe obowiązki ma pracodawcy w stosunku do pracowników świadczących pracę w formie zdalnej?
To tylko część pytań na które uzyskasz odpowiedź na szkoleniu.
Praca zdalna została na stałe wprowadzona do Kodeksu pracy. Szkolenie szczegółowo omawia najnowsze zmiany w KP dotyczące pracy zdalnej, hybrydowej i okazjonalnej. Podczas szkolenia powiemy, jak obecnie uregulowana jest praca zdalna w przepisach prawa pracy. Wyjaśniamy, jak zgodnie z aktualnymi przepisami wprowadzić i organizować pracę zdalną. Omawiamy, jakie są prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w przypadku wykonywania pracy zdalnej i jakie dokumenty są niezbędne do przygotowania przez pracodawcę, by sprostać wymaganiom nowych regulacji o wykonywaniu pracy w formie zdalnej?
Wejście w życie nowych przepisów o pracy zdalnej daje możliwość uregulowania szczegółowych rozwiązań dotyczących pracy na odległość w wewnątrzzakładowych źródłach prawa pracy ale często budzi liczne pytania. Na pracodawcy ciąży obowiązek pokrywania kosztów organizacji stanowiska pracy zdalnej i pokrycia kosztów pracy zdalnej ponoszonych przez pracownika. Podczas szkolenia kompleksowo zostaną omówione zasady i wyjaśnione wszelkie wątpliwości dotyczące funkcjonowania pracy zdalnej.
Poznaj obowiązki stawiane przez pracownikami działów kadrowych i HR dotyczące pracowników pracujących zdalnie całkowicie, częściowo lub okazjonalnie. W trakcie spotkania porozmawiamy o:
Sprawdź szczegółowy wykaz omawianych zagadnień – Program szkolenia
Szkolenie omawiające aspekty praktyczne i prawne związane z praca zdalną kierowane jest do pracodawców, właścicieli firm, pracowników działów personalnych, kierowników jednostek organizacyjnych w zakładach pracy, pracowników działów kadrowych i HR oraz pracowników zajmujących się sprawami bhp w zakładach pracy.
Prowadząc lub organizując pracę zdalną należy pamiętać, że wprowadzenie pracy zdalnej wymaga przygotowania regulaminu lub porozumienia pracy zdalnej oraz szeregu nowych dokumentów, które będzie trzeba przechowywać w dokumentacji pracownika takich jak wnioski, porozumienia i oświadczenia dotyczące pracy na odległość. W trakcie szkolenia zwrócimy uwagę na potrzebę stworzenia i posiadania stosownej dokumentacji pracy zdalnej: regulamin pracy zdalnej, porozumienie o pracy zdalnej, wniosek o pracę zdalną, polecenie pracodawcy wykonywania pracy zdalnej, zgoda pracodawcy na wykonywanie pracy zdalnej lub odmowa, oświadczenie pracownika o możliwości wykonywania pracy zdalnej, oświadczenia składane przez pracownika przez rozpoczęciem pracy zdalnej o posiadaniu odpowiednich warunków lokalowych i technicznych na wykonywanie pracy zdalnej, odwołanie pracownika przez pracodawcę z pracy zdalnej czy wniosek pracownika o zakończenie pracy zdalnej.
Tematyka szkolenia: Praca zdalna czyli telepraca i home office w nowym wydaniu
Adresaci szkolenia: Kurs dla kadrowców i pracodawców oraz osób wykonujących obowiązki zawodowe w formie zdalnej
Wykładowca: Ekspert w zakresie spraw pracowniczych – Agnieszka Wałęka-Kaliszczak
Czas szkolenia: 4 godziny zegarowe z przerwami, zajęcia online na żywo
Certyfikat: Otrzymujesz imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu
Faktury: Nie pobieramy przedpłat ani zaliczek przed szkoleniem – Płatności
Materiały szkoleniowe: W cenie szkolenia materiały w postaci elektronicznej
Placówka oświatowa: Zobacz nasze zaświadczenia i wpisy w rejestrach
Szkolenia wewnętrzne: Dopasujemy kurs do Twoich potrzeb – Szkolenie na zamówienie
Inne szkolenia: Szkolenia o podobnej tematyce znajdziesz w kategorii – Prawo pracy, ZUS
Kontakt: Polbi – Warszawa, tel. 721 547 750, formularz kontaktowy, e-mail: biuro@polbi.com.pl
AGNIESZKA WAŁĘKA-KALISZCZAK
Doświadczona wykładowczyni otwarta na nowoczesne formy szkolenia. Specjalistka prawa pracy z wieloletnim stażem. Prowadzi szkolenia z zakresu opodatkowania i oskładkowania wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych, rozliczania i planowania czasu pracy, urlopów i świadczeń rodzicielskich.
Agnieszka doskonale dzieli się wiedzą. Jest wykładowczynią o niezwykłej kulturze osobistej roztaczającą wokół aurę spokoju.
Na jej zajęciach dowiesz się więcej niż się spodziewasz.
Jak regulowana jest obecnie praca zdalna po nowelizacji przepisów Kodeksu Pracy. Podczas szkolenia poznasz prawa i obowiązki zatrudniających i zatrudnianych.
Szkolenie służy przybliżeniu charakterystyki pracy zdalnej, określeniu różnic zachodzących po zmianie przepisów prawa pracy dotyczących tej formy organizacji pracy świadczonej na odległość, metod wprowadzania pracy wykonywanej poza siedzibą firmy i organizacji oraz nadzoru a także rozliczania jej rezultatów. Wyjaśniamy, jak sporządzić niezbędną dokumentację dla pracy zdalnej i jakie oświadczenia należy odebrać od pracownika zdalnego?
Uważamy, że adresatami naszego szkolenia są:
Podczas szkolenia omawiamy zasady powierzania pracy zdalnej, wyrażania zgody na pracę w trybie zdalnym, uprawnienia i obowiązki pracownika zdalnego, obowiązki pracodawcy przy zdalnym modelu pracy i prowadzoną dokumentację wewnętrzna oraz zagadnienia związane z miejscem wykonywania i czasem pracy, monitoringiem realizacji zadań w przypadku pracy zdalnej wykonywanej poza siedzibą pracodawcy.
Uszczegóławiamy informacje o świadczeniach dla pracowników w związku z pracą zdalną tj. zapewnienie materiałów i narzędzi pracy oraz partycypacja w kosztach związanych z wykonywaniem pracy poza biurem. Omawiamy kształtowaniem czasu pracy zdalnej czyli okazjonalna praca zdalna, częściowa praca zdalna, praca zdalna w pełnym wymiarze, polecenie pracy zdalnej.
Rozwój technicznych środków komunikacji wpłynął na sposoby świadczenia pracy. Ale największym bodźcem do zmian na rynku pracy stał się czas pandemii. Restrykcyjne obostrzenia sanitarne wymusiły, tam gdzie to było możliwe, pracę na odległość. Telepraca i home office stały się codziennością wielu pracowników. Przedsiębiorcy i instytucje stosując się do konieczności ograniczenia kontaktów i wspólnego przebywania ludzi z dnia na dzień musieli dostosować się do nowej rzeczywistości – pracy zdalnej.
Zmianom w sposobach zatrudniania pracowników i formach wykonywania przez nich pracy towarzyszyło też używanie nowych pojęć - Home Office, telepraca i praca zdalna. Nazw tych używano zamiennie, choć mają one trochę inne znaczenie i odmiennie kształtują relację pracodawców z pracownikami.
Chociaż home office nie jest definiowany i regulowany przepisami prawa to jednak stał się codziennością. Pracownicy uzyskali techniczna możliwość a także akceptacje pracodawców wykonywania części obowiązków w domu. Ten sposób pracy na odległość był traktowany raczej jako sytuacja szczególna. Uważa się, że home office jest inicjowany przez pracownika a pracodawca akceptuje takie rozwiązanie, które nie rodzi zmian w treści umowy o pracę.
Pojęcie telepracy pojawiło się w regulacjach Kodeksu Pracy. Telepraca to określenie dla pracy wykonywanej systematycznie poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Regularność telepracy a także ustalony pomiędzy stronami czas wykonywania pracy zdalnej jest charakterystyczną cechą telepracy. Telepracy towarzyszą także regulacje określane przez firmę, odpowiednio zredagowana umowa o pracę, określenie warunków jej wykonywania np. bhp oraz wyraźnie ustalone warunki dokonywania rozliczeń i oceny pracy świadczonej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Telepraca i home office to dobrowolny sposób kształtowanie relacji pomiędzy pracownikami i pracodawcami chociaż wymagają zgodnej woli obu stron stosunku pracy. Czas pandemii wymagał innych rozwiązań. Praca zdalna to nadzwyczajne rozwiązanie na czas COVID-19 pozwalające na funkcjonowanie przedsiębiorstw, firm i instytucji i zapewniające bezpieczeństwa pracownikom oraz ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Pracodawca zyskał prawo wydania polecenie wykonywania pracy w formie zdalnej i określenia miejsca jej świadczenia np. w domu pracownika lub innym, z góry określonym miejscu. Praca zdalna poza siedzibą firmy, brak konieczności przekazywaniu wyników pracy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, trudności w rozliczaniu czasu pracy zdalnej czy znikomy wpływ na przestrzeganie bezpieczeństwa pracy zdalnej to jedne z wielu kwestii które stały się praktycznymi problemami.
Konieczność zmierzenia się z problematyką pracy zdalnej znalazła swój finał w Sejmie. Nowelizacja przepisów stała się faktem. Praca zdalna zyskała swoje miejsce w przepisach prawa obowiązujących na polskim rynku pracy i jest opisana w nowym rozdziale Kodeksu pracy. Nasze szkolenie prezentuje i omawia najnowsze rozwiązania, do których muszą się dostosować pracownicy i pracodawcy, którzy korzystają z pracy zdalnej jako obopólnie akceptowalnej formy zatrudnienia.
Podczas zajęć zwracamy uwagę na to, jak prawidłowo określić ramy organizacji pracy zdalnej po wejściu w życie nowych przepisów w Kodeksie Pracy i jak prawidłowo unormować zasady świadczenia pracy zdalnej. Porozmawiamy o tym, jakie prawa otrzymują i jakie nowe obowiązki dotyczą odpowiednio pracownika i pracodawcy w konkretnych sytuacjach tak organizowanej pracy?
Badania wskazują na to, że znaczna część pracowników chwali sobie pracę zdalną. Mają o niej jak najbardziej pozytywną opinię. Częstokroć warunki pracy poza biurem są bardziej komfortowe i co najważniejsze unika się uciążliwych dojazdów. Nie przez przypadek taka możliwość pracy trafiła do Kodeksu pracy i znalazła w nim szczegółowe uregulowania. Porozmawiaj o tym przy jakiejś okazji ze znajomymi.
Możesz zamówić szkolenie wewnętrzne specjalnie dla Siebie. Jeżeli masz w planach realizację szkolenia zamkniętego dotyczącego omówienia i wskazania, jak właściwie kształtować stosunki pracy wykonywanej w sposób zdalny, to prosimy o kontakt. Jesteśmy do dyspozycji.
Powinieneś wiedzieć, że nasze szkolenie dotyczące zmian w pracy świadczonej na odległość to:
Chcesz poznać wykładowców, zobacz zakładkę – Osoba prowadząca