Szkolenie online „Programy Lekowe” to propozycja szkolenia online prowadzonego na żywo a poświęconego programom lekowym będących świadczeniami gwarantowanymi realizowanymi przez szpitale posiadające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia po spełnieniu określonych wymogów formalnych i prawnych.
Czym są programy lekowe? Podczas szkolenia przedstawimy zasady prowadzenia leczenia w ramach programów lekowych które dotyczą wybranych jednostek chorobowych i obejmują ściśle zdefiniowaną grupę pacjentów.
Kogo obejmuje leczenie w ramach programu lekowego? W ramach programów lekowych leczeniem objęci są zakwalifikowani pacjenci a samo leczenie odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych.
Jak sobie radzić z rozliczaniem programów lekowych? Uczestnicząc w szkoleniu uzyskasz wiedzę, jak wygląda rozliczanie programów lekowych, poznasz wyzwania związane z realizacją programów lekowych i dowiesz się, jak sobie z nimi radzić?
Zapraszamy na szkolenie dotyczące programów lekowych od rejestracji do rozliczania świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przedmiotem spotkania będzie droga leku od rejestracji, przez kwalifikację do refundacji w ramach programów lekowych, kontraktowanie, aż po jednostkowe decyzje świadczeniodawców i lekarzy związane z przystąpieniem do realizacji świadczeń.
Szczegółowy wykaz omawianych zagadnień znajdziesz w zakładce – Program szkolenia
Programy lekowe zostały opracowane jako świadczenia gwarantowane, a więc finansowane ze środków publicznych. Ich realizacja polega na zastosowaniu innowacyjnych substancji czynnych o wysokich kosztach. Leczenie w ramach każdego programu lekowego jest precyzyjnie uregulowane, obejmuje ściśle określoną grupę pacjentów, a także wymaga prowadzenia dokumentacji medycznej i udzielania świadczeń według zdefiniowanych schematów.
Refundacja leku w ramach programu lekowego ma na celu nie tylko nadzór nad osiąganymi efektami terapeutycznymi, ale także nad środkami, które NFZ planuje przeznaczyć na leczenie z zastosowaniem konkretnych produktów leczniczych.
Przedmiotem szkolenia będzie zapoznanie uczestników z tematyką programów lekowych, przystępne nakreślenie złożonego środowiska prawnego związanego z wprowadzeniem produktu leczniczego do stosowania w ramach programu lekowego wraz z omówieniem praktycznym. Rozpoczniemy od momentu, w którym z powodzeniem zakończone są badania kliniczne, leki zatwierdzone są przez gremia międzynarodowe, a producent dysponuje pełną dokumentacją wymaganą do rejestracji leku i wprowadzenia leku na rynek w Polsce.
W trakcie szkolenia omówiony zostanie proces zmierzający do umieszczenia leku w obwieszczeniu w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zostanie pokazany w syntetycznej formie drogi, którą produkt pokonuje od rejestracji, przez uzyskanie niezbędnych opinii i ocen, kontraktowanie przez NFZ, aż do wystawienia faktury przez świadczeniodawcę, którego lekarz podaje lek pacjentowi.
Szczególnie uwzględniona zostanie rola Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, stanowisk Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i ich znaczenia w ustalaniu objęcia refundacją i ustalenia urzędowej ceny zbytu leku, a w końcu procedura decyzyjna Ministra Zdrowia.
Biorąc udział w szkoleniu uzyskasz wiedzę jak wygląda rozliczanie programów lekowych oraz poznasz wyzwania związane z ich realizacją. Podczas szkolenia omówimy proces decyzyjny Narodowego Funduszu Zdrowia związany z kontraktowaniem świadczeń w zakresie programów lekowych. Przedmiotem spotkania będzie również sama procedura kontraktowania świadczeń, a także perspektywa świadczeniodawców, ich motywacje, kwestie i trudności związane z prowadzeniem dedykowanej programom lekowym dokumentacji medycznej, aż po koordynację udzielania świadczeń w ramach programów lekowych.
Powinieneś wiedzieć, że nasze szkolenie to:
Tematyka szkolenia: Programy lekowe od rejestracji do rozliczania świadczeń z NFZ
Wykładowca: Specjalista do spraw kontraktowania i rozliczeń z NFZ – Paweł Postawski
Czas szkolenia: 5 godzin z przerwami – Webinar, zajęcia na żywo online
Certyfikat: Otrzymujesz imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu
Faktury: Nie pobieramy przedpłat ani zaliczek przed szkoleniem – Płatności
Materiały szkoleniowe: W cenie szkolenia materiały w postaci elektronicznej
Placówka oświatowa: Zobacz nasze zaświadczenia i wpisy w rejestrach
Szkolenia wewnętrzne: Dopasujemy kurs do Twoich potrzeb – Szkolenie na zamówienie
Kontakt: Polbi – Warszawa, tel. 721 547 750, formularz kontaktowy, e-mail: biuro@polbi.com.pl
Program przygotował Paweł Postawski – Ekspert w Branży Healthcare
Organizator szkolenia o refundowaniu leków - Polbi, Warszawa
PAWEŁ POSTAWSKI
Dr Paweł Postawski to wykładowca specjalizujący się w nowoczesnym zarządzaniu podmiotami leczniczymi, który wyróżnia się wyjątkową wiedzą i pasją do dzielenia się nią z innymi. Doktor nauk humanistycznych, przez pięć lat prowadził konwersatoria na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie jego zaangażowanie i innowacyjne podejście do edukacji spotykały się z bardzo dobrym odbiorem studentów.
Dr Postawski posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy w pełnoprofilowym, dynamicznie rozwijającym się Centrum Onkologii, gdzie odegrał kluczową rolę w implementacji i wdrażaniu Szybkiej Ścieżki Onkologicznej oraz systemu DiLO, a także w realizacji projektów związanych z Kompleksową Opieką Onkologiczną (KON-Pierś, KON-Jelito). Jego zaangażowanie i umiejętność łączenia teorii z praktyką przynoszą wymierne korzyści w obszarze zarządzania opieką zdrowotną.
Od sierpnia 2023 roku Paweł Postawski jest kierownikiem Działu Kontraktowania i Rozliczania Świadczeń Zdrowotnych w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie, gdzie uczestniczy w realizacji planów rozwoju szpitala. 1 Szpital Wojskowy jest szpitalem wiodącym w II Rejonie Zabezpieczenia Medycznego Wojsk, obejmującym swoim zasięgiem województwo lubelskie oraz podkarpackie i realizuje zadania zlecone związane z obronnością państwa określone przez Ministra Obrony Narodowej.
Ponadto dr Postawski pełni funkcję konsultanta do spraw medycznych w kancelarii adwokackiej, co dodatkowo wzbogaca jego perspektywę i wiedzę o najnowsze trendy i regulacje w dziedzinie opieki zdrowotnej. Jego nieustanna chęć doskonalenia się znajduje odzwierciedlenie w licznych projektach edukacyjnych, w których bierze udział, organizowanych m.in. przez Agencję Badań Medycznych, The Global Health Network oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie.
Studenci i uczestnicy szkoleń wysoko cenią dr Postawskiego za jego niezwykłą umiejętność przekazywania wiedzy w sposób klarowny i inspirujący, co potwierdzają ich najwyższe oceny w ankietach ewaluacyjnych. Jego zaangażowanie, doświadczenie i otwartość na nowe idee sprawiają, że jest nie tylko autorytetem w swojej dziedzinie, ale także mentorem, który inspiruje innych do rozwoju i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu opieką zdrowotną.
Programy lekowe zawierają opis programu i obejmują kryteria kwalifikacji pacjenta do leczenia, kryteria wyłączenia z programu, schemat dawkowania leków, sposób podawania leków, wykaz badań diagnostycznych wykonywanych przy kwalifikacji pacjenta do programu oraz koniecznych do monitorowania leczenia
Programy lekowe są publikowane jako załącznik do obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Decyzję o kwalifikacji pacjentów do programów lekowych podejmuje lekarz placówki posiadającej kontrakt, leczenie jest bezpłatne.
Zachęcamy do skorzystania z możliwości zorganizowania szkolenia wewnętrznego. Jeśli planujesz realizację zamkniętego szkolenia dotyczącego programów lekowych, to prosimy o kontakt - jesteśmy do dyspozycji.
To szkolenie może być zorganizowane na zamówienie.
Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 721 547 750
E-mail: biuro@polbi.com.pl.