Zapraszamy na szkolenie, które pozwoli zdobyć wiedzę o zapewnieniu zgodności komunikacji skierowanej do konsumentów z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie stosowania oświadczeń żywieniowych oraz oświadczeń zdrowotnych z uwzględnieniem oświadczeń botanicznych.
W trakcie szkolenia omawiamy zasady właściwe dla komunikacja naturalności w stosunku do środków spożywczych (żywności), w tym suplementów diety i ich składników oraz green washing i green claims – nowe wymogi dla tzw. oświadczeń środowiskowych.
W dzisiejszych realiach funkcjonowania rynku spożywczego, sukces sprzedażowy produktu spożywczego w dużej mierze zależy od odpowiednio dobranej komunikacji skierowanej do konsumenta. Istotny element tej komunikacji stanowią konkretne stwierdzenia dotyczące cech żywności nazywane oświadczeniami.
System przepisów prawa żywnościowego przewiduje szereg wymogów dla stosowania oświadczeń, które rozproszone są w różnych aktach prawnych. Powyższe może znacząco utrudniać podmiotom funkcjonującym na rynku spożywczym stosowanie oświadczeń w sposób zgodny z prawem.
Szkolenie ma na celu w sposób klarowny i praktyczny przekazać wiedzę dotyczącą stosowania oświadczeń zdrowotnych i żywieniowych. Obejmuje także tematy związane ze stosowaniem oświadczeń botanicznych.
Ponadto, idąc za tendencjami rynkowymi, w ramach szkolenia przedstawiona została również kwestia komunikowania naturalności względem produktów spożywczych oraz ich składników.
Mając na uwadze nadchodzące zmiany w prawie, które pociągnie za sobą transpozycja dyrektywy nr 2024/825, w ramach szkolenia został ujęty także temat tzw. oświadczeń środowiskowych i wymogów, które muszą spełniać.
Szkolenie wyposaży Uczestnika w wiedzę na temat tego, czym są oświadczenia i jak je odróżnić od innych elementów oznakowania środków spożywczych. Uczestnik zrozumie sposób klasyfikacji oświadczeń w ramach systemu prawa żywnościowego i będzie umiał samodzielnie poruszać się po relewantnych aktach prawnych.
Uczestnik zaznajomiony będzie z wymogami dla stosowania oświadczeń zdrowotnych (w tym oświadczeń botanicznych) i żywieniowych oraz wymogami dla komunikacji dotyczącej naturalności produktów i ich składników.
Uczestnik zapozna się z istotnymi narzędziami – rejestrem oświadczeń zdrowotnych Komisji Europejskiej oraz rejestrem oświadczeń botanicznych EFSA.
Uczestnikowi szkolenia przedstawiona zostanie ponadto tematyka oświadczeń środowiskowych, dzięki czemu będzie przygotowany do zbliżających się zmian w prawie w ww. zakresie.
Po odbyciu szkolenia, uczestnik posiadać będzie zrozumienie, czym są oświadczenia i będzie umiał wyodrębnić je od innych elementów oznakowania żywności. Uczestnik otrzyma specjalistyczną wiedzę z obszaru stosowania oświadczeń zdrowotnych i żywieniowych popartą praktycznymi przykładami. Uczestnik zapozna się z wymogami stosowania oświadczeń dotyczących „naturalności” w stosunku do środków spożywczych i ich składników oraz wymogami dla stosowania tzw. oświadczeń środowiskowych („green claims”).
Udział w zajęciach rekomendujemy osobom odpowiadających za zapewnienie zgodności oznakowania (w tym etykiet) produktów spożywczych np. z działów regulatory, działów jakości.
Warto wiedzieć, że nasze szkolenie to:
Tematyka szkolenia: Szkolenie o oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności
Wykładowca: Warsztaty prowadzą specjalistki – Roksana Strubel i Monika Łazarowicz-Szoszuk
Czas szkolenia: 4 godziny zegarowe z przerwami – Webinar, zajęcia na żywo online
Poziom prezentowanej wiedzy: Szkolenie od podstaw przydatne dla praktyków
Certyfikat: Otrzymujesz imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu
Faktury: Nie pobieramy przedpłat ani zaliczek przed szkoleniem – Płatności
Materiały szkoleniowe: W cenie szkolenia materiały w postaci elektronicznej
Placówka oświatowa: Zobacz nasze zaświadczenia i wpisy w rejestrach
Szkolenia wewnętrzne: Dopasujemy kurs do Twoich potrzeb – Szkolenie na zamówienie
Kontakt: Polbi – Warszawa, tel. 721 547 750, formularz kontaktowy, e-mail: biuro@polbi.com.pl
Wprowadzenie do tematyki oświadczeń. Ogólne wymogi, które muszą być spełnione przy tworzeniu komunikacji do konsumenta, w tym oświadczeń.
Oświadczenia zdrowotne i żywieniowe w świetle rozporządzenia nr 1924/2006 oraz orzecznictwa polskich sądów administracyjnych oraz TSUE. Rejestr oświadczeń zdrowotnych Komisji. Stosowanie tzw. oświadczeń zdrowotnych botanicznych. Lista pending i rejestr EFSA. Praktyczne przykłady oświadczeń zdrowotnych i żywieniowych na produktach.
Komunikowanie naturalności względem środków spożywczych i ich składników w oparciu o wytyczne organów oraz normę ISO.
Green claims i green washing. Wymogi dla stosowania tzw. Oświadczeń środowiskowych przewidziane w dyrektywie nr 2024/825.
Czas na pochylenie się nad pytaniami i wątpliwościami Uczestników szkolenia.
Roksana Strubel i Monika Łazarowicz-Szoszuk zaprezentują swoje spojrzenie na omawiane tematy.
ROKSANA STRUBEL
Wspiera firmy z branży med&pharma, żywnościowej i biotechnologicznej. Doradza klientom w sprawach związanych z wprowadzeniem produktów na rynek i ich dystrybucją, a także wdrażaniem nowych usług oraz modeli biznesowych.
Służy pomocą przedsiębiorcom w bieżącej działalności, negocjowaniu umów oraz zapewnieniu compliance w organizacji. Reprezentuje klientów w postępowaniach administracyjnych oraz sporach sądowych.
Regularnie prowadzi szkolenia z zakresu prawa farmaceutycznego i prawa wyrobów medycznych. Współautorka praktycznego przewodnika "Prawo wyrobów medycznych" oraz komentarza do ustawy o badaniach klinicznych.
MONIKA ŁAZAROWICZ-SZOSZUK
Prawniczka oraz aplikantka adwokacka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie specjalizująca się w doradzaniu branży spożywczej w zakresie prawa żywnościowego.
Doświadczenie związane z prawem żywnościowym zdobywała w ramach pracy w kancelariach prawnych oraz międzynarodowych firmach spożywczych w działach Regulatory & Scientific Affairs oraz Regulatory Compliance.
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz LUISS Guido Carli School of Law w Rzymie.
Polecamy udział w unikatowo skomponowanym pod kątem omawianych zagadnień szkoleniu dotyczącym oświadczeń obejmującym nie tylko zagadnienia dotyczące oświadczeń zdrowotnych i żywieniowych. Szkolenie pozwala uczestnikom zaznajomić się ponadto z warunkami dla stosowania oświadczeń dotyczących naturalności, jak również oświadczeń środowiskowych, co pozwoli na odpowiednio wczesne dostosowanie działalności do planowanych zmian prawnych.
Rozporządzenie nr 1924/2006 - Rozporządzenie (WE) Nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności.
Rozporządzenie nr 1169/2011 - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) Nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004.
Dyrektywa nr 2024/825 - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/825 z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie zmiany dyrektyw 2005/29/WE i 2011/83/UE w odniesieniu do wzmocnienia pozycji konsumentów w procesie transformacji ekologicznej poprzez lepszą ochronę przed nieuczciwymi praktykami oraz lepsze informowanie.
Możesz oczywiście zamówić szkolenie wewnętrzne z zakresu oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności. Jeśli są Państwo zainteresowani realizacją szkolenia zamkniętego dotyczącego stosowania oświadczeń zdrowotnych, żywieniowych oraz oświadczeń dotyczących naturalności, to prosimy o kontakt. Jesteśmy do dyspozycji.