Szkolenie online „Umowy zlecenia i umowy o dzieło, rozliczanie umów cywilnoprawnych” to kompleksowe zajęcia dostarczające wiedzy o umowach cywilnoprawnych i zasadach zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych. Szkolenie prezentuje zasady zawierania i rozliczania umów zlecenia i umów o dzieło. Odpowiadamy na pytanie, jak te umowy prawidłowo stosować?
W trakcie szkolenia pokazujemy jak w przypadku umów zlecenie i o dzieło dokonywać wyliczenia od brutto do netto oraz rozliczyć PIT i ZUS.
Każdy uczestnik szkolenia otrzymuje bezpłatnie pełną wersję „Kalkulatora umów cywilnoprawnych”, opracowaną przez trenera Macieja Derwisza.
Kalkulator działa w środowisku MS Excel i jest zaawansowanym narzędziem ułatwiającym rozliczanie rachunków do umów zlecenia (obejmują bardzo dużo możliwości parametryzowania pod kątem rozliczania zarówno obciążeń ZUS, jak i podatku dochodowego od osób fizycznych).
W trakcie szkolenia porozmawiamy o prawnych aspektach umów zlecenia i o dzieło a także praktyce zawierania, opłacania składek ZUS i opodatkowania umów cywilnoprawnych. Przekażemy wiedzę o wyliczaniu przychodów z umowy zlecenia i o dzieło od brutto do netto oraz przećwiczymy rozliczenia składkowo-podatkowe umów cywilnoprawnych.
Podczas szkolenia poruszamy sprawy oskładkowania ZUS i podatku PIT dla umów zlecenia i umów o dzieło, szczegółowo omawiamy koszty uzyskania przychodu, kwoty netto. Czas spotkania wykorzystamy na udzielenie odpowiedzi na pytania: jak prawidłowo zawierać umowy cywilnoprawne w aspekcie podatkowym i ubezpieczeń społecznych? jakie obowiązki ma płatniki obciążeń pojawiających się wraz z podpisaniem umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jakie są prawa i obowiązki pracodawcy nawiązującego współpracę w formule umowy zlecenia lub umowy o dzieło?
Rozliczanie umów cywilnoprawnych w zakresie podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych wymaga niejednokrotnie szczegółowego ustalenia sytuacji wykonującego usługę w odniesieniu do umów podpisanych również z innymi jednostkami. Informacje te są niezbędne do prawidłowego stwierdzenia, czy i na jakich zasadach osoba, z którą zostaje zawarta umowa zlecenie lub o dzieło podlega ubezpieczeniom społecznym umów cywilnoprawnych oraz wymaga dokonywania rozliczeń podatkowych i w jaki sposób ustalać podstawy do obliczania kosztów uzyskania przychodów i zaliczki na podatek dochodowy?
Szkolenie o zawieraniu i rozliczaniu umów cywilnoprawnych prezentuje różnice pomiędzy umową zlecenia a umową o dzieło, uczy jak policzyć koszty uzyskania przychodów i zaliczki na PIT, wyjaśnia zasady odprowadzania składek na ubezpieczenia zdrowotne i daje odpowiedź na pytanie co robić w sytuacji zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych.
Główne punkty szkolenia dotyczącego naliczania wynagrodzeń w ramach rachunków do umów zlecenia i innych to:
Szczegółowy wykaz omawianych podczas szkolenia zagadnień znajdziesz w zakładce – Program
Udział w szkoleniu o umowach zlecenia i o dzieło rekomendujemy:
mających zamiar zdobyć, poszerzyć lub uzupełnić lub zaktualizować swoją wiedzę odnośnie umów zlecenia i o dzieło dotyczącą zasad zawierania, składek ZUS i opodatkowania umów cywilnoprawnych oraz poznać najnowsze zmiany prawne dotyczące problematyki naliczania wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych.
Warto wiedzieć, że nasze szkolenie o zawieraniu, składkach ZUS i opodatkowaniu umów cywilnoprawnych to:
Tematyka szkolenia: Rozliczanie umów zlecenia i o dzieło, podstawa wymiaru składek ZUS i oskładkowanie, zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych, podatkowe rozliczenia z US.
Adresaci szkolenia: Kurs dla osób z działów księgowości i personelu działów kadr i rozliczeń płac.
Wykładowca: praktyk i specjalista ds. kadrowo-płacowych i ZUS – Maciej Derwisz
Czas szkolenia: 4 godziny zegarowe z przerwami, zajęcia online na żywo
Certyfikat: Otrzymujesz imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu
Faktury: Nie pobieramy przedpłat ani zaliczek przed szkoleniem – Płatności
Materiały szkoleniowe: W cenie szkolenia materiały w postaci elektronicznej
Placówka oświatowa: Zobacz nasze zaświadczenia i wpisy w rejestrach
Szkolenia wewnętrzne: Dopasujemy kurs do Twoich potrzeb – Szkolenie na zamówienie
Kontakt: Polbi – Warszawa, tel. 721 547 750, formularz kontaktowy, e-mail: biuro@polbi.com.pl
1. Ustalanie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne
2. Umowa zlecenia w aspekcie zbiegu tytułów ubezpieczeń społecznych – zasady podleganiu oskładkowaniu
3. Praktyczne modele rozliczania umów zlecenia w zależności od formy zawarcia umowy i zbiegu do tytułów ubezpieczeń społecznych:
4. Zgłaszanie (rejestracja) umów zlecenia do systemu ZUS i ich rozliczanie (formularze ZUA, ZZA, RCA)
1. Podstawowe zasady oskładkowania i opodatkowania umów o dzieło
2. Umowy zawierane z obcymi podmiotami
3. Umowy zawarte z własnym pracodawcą lub wykonywana na rzecz własnego pracodawcy
4. Zgłaszanie (rejestracja) umów zlecenia do systemu PUE ZUS
1. Przekroczenie limitu ograniczenia poboru składki emerytalno – rentowej
2. Limity przy dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym
3. Narzut kosztów pracodawcy – problem z naliczaniem Funduszu pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
1. Koszty uzyskania przychodów 20 %, 50% i rzeczywiste
2. Koszty uzyskania przychodu w przypadku naliczania wpłat do PPK
3. Kwota zmniejszająca podatek przy umowach zlecenia według nowych zasad
4. Ustalanie zaliczki na podatek dochodowy PIT
5. Zryczałtowany podatek dochodowy w przypadku umów rozliczanych ryczałtowo
1. Ogólne zasady naliczania wpłat na PPK przy umowach zleceniu
2. PPK a przychód pracownika
1. Rachunek do umowy cywilnoprawnej
2. Dodatkowe oświadczenia mające wpływ na rozliczanie umów zlecenia i innych
3. Dokumentacja przy przekroczeniu limitów
4. Dokumentacja związana z KUP i kwotą zmniejszającą podatek
5. Dokumentacja dla naliczania funduszy przy umowach zlecenie
MACIEJ DERWISZ
Doświadczony wykładowca ukierunkowany na nowoczesne formy szkolenia oparte na case-study i wykorzystaniu potencjału intelektualnego uczestników szkoleń (tzw. szkoła fińska). Studiował w SGPiS obecnie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Jest ekspertem wykorzystania programu Microsoft Excel w działach księgowych oraz kadrowo-płacowych.
W Polbi od ponad 25 lat szkoli profesjonalistów pracujących w kadrach i płacach. Jest specjalistą z zakresu ubezpieczeń społecznych, wynagrodzeń i list płac a także znawcą programu Płatnik. Z jego wiedzy korzystają właściciele i pracownicy: biur rachunkowych, kancelarii podatkowych, mniejszych i większych przedsiębiorstw, korporacji, jednostek budżetowych i samorządowych.
Maciej jest wykładowcą powszechnie lubianym, ma niezwykły, naturalny dar przekazywania posiadanej wiedzy. Zajęcia prowadzi w interesujący sposób umiejętnie wiążąc teorię z praktyką. Zawsze perfekcyjnie przygotowany, punktualny, uprzejmy i życzliwy. Posiada wrodzone predyspozycje do bycia idealnym wykładowcą: empatię, cierpliwość i poczucie humoru. Uczestniczki i uczestnicy szkoleń doceniają jego pasję i zaangażowanie.
W trakcie ciekawych zajęć szczegółowo omawiamy zagadnienia związane z zawieraniem umów cywilnoprawnych w aspekcie podatkowym i ubezpieczeń społecznych. Wskażemy kto na gruncie obecnych regulacji prawnych podlega ubezpieczeniom w ZUS oraz zaprezentujemy obowiązki płatnika odnośnie ustalania i odprowadzania składek ZUS i podatków od umów zlecenia i umów o dzieło.
Szkolenie przedstawienia całościowo charakterystykę umów cywilnoprawnych, w tym zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umów zlecenia i o dzieło oraz zasady ich opodatkowania. Omawiamy rozliczanie umów cywilnoprawnych na gruncie podatkowym i ubezpieczeń społecznych, prezentujemy procedury ustalania wysokości wypłaty wynagrodzenia w przypadku umowy zlecenia lub o dzieło, dowiesz się ile wynoszą składki ZUS, poznasz zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w przypadku osób wykonujących umowę zlecenia lub o dzieło.
Podczas zajęć omówione zostaną sytuacje gdy dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Przeanalizujemy przypadki zawierania kilku umów cywilnoprawnych lub zawierania umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem. Omówiona zostanie również interpretacja Ministra Finansów w sprawie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego.
Zagadnienia dotyczące dokonywania rozliczeń umów cywilnoprawnych w aspekcie podatkowym i ubezpieczeń społecznych prezentowane są w oparciu o praktyczne przykłady, przybliżające to skomplikowane zagadnienie i pozwalające lepiej je zrozumieć.
To szkolenie może być zorganizowane na zamówienie.
Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 721 547 750
E-mail: biuro@polbi.com.pl.