Zapraszamy do udziału w szkoleniu podczas którego porozmawiamy o ryzyku i zarządzaniu nim w podmiocie leczniczym, normie ISO 31000:2018 w opiece zdrowotnej, jakości usług medycznych i bezpieczeństwie pacjenta w działalności leczniczej.
Szkolenie online „Zarządzanie ryzykiem w ochronie zdrowia” to wprowadzenie w złożoną tematykę szacowania i zarządzania ryzykiem w ochronie zdrowia, jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjentów. Zarządzanie ryzykiem jest nieodłącznym elementem norm ISO oraz bardzo ważnym obszarem działalności podmiotów leczniczych.
Zdobądź wiedzę i umiejętności skutecznego szacowania ryzyka. Niesłabnące zainteresowanie wdrażaniem i utrzymaniem systemów zarządzania ISO i akredytacji Centrum Monitorowania Jakości (CMJ) oraz założenia ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta pociągają za sobą konieczność wykształcenia osób, które będą w stanie przeprowadzić skutecznie proces szacowania ryzyka w podmiocie leczniczym w oparciu o najpopularniejsze w służbie zdrowia narzędzia i techniki zarządzania ryzykiem.
Prezentujemy dobre strony i atuty wdrożenia zarządzania ryzykiem oraz dokonujemy przeglądu metod i narzędzi zarządzania ryzykiem w ochronie zdrowia oraz aspekty efektywnego zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym w zakresie wyboru i stosowania narzędzi, technik i dobrych praktyk dotyczących identyfikacji, analizy, oceny i postępowania z ryzykiem w ochronie zdrowia.
W trakcie szkolenia o zarządzaniu ryzykiem w podmiocie leczniczym poznasz:
Przygotowane dla Państwa warsztaty mają na celu podniesienie kwalifikacji uczestników poprzez zapoznanie z wytycznymi zarządzania ryzykiem wg normy ISO 31000:2018, technikami szacowania ryzyka zgodnie z norma ISO 31010 oraz możliwościami wykorzystania normy ISO 31000 w innych popularnych standardach ISO opartych na zarządzaniu ryzykiem.
Nasze eksperckie warsztaty zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym rekomendujemy:
Od uczestników nie wymagana się wcześniejszego doświadczenia i wiedzy z zakresu zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym. Uczestnicy zajęć po szkoleniu będą potrafili:
Warto wiedzieć, że nasze szkolenie dotyczące zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym to:
Tematyka szkolenia: Wytyczne i regulacje prawne szacowania i zarządzania ryzykiem
W programie zajęć: Wdrażanie i utrzymanie systemów zarządzania ISO, standardy akredytacyjne
Adresaci szkolenia: Kurs dla osób zarządzających podmiotami leczniczymi i osób odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem w opiece zdrowotnej
Wykładowca: ekspert systemów jakości w ochronie zdrowia – dr Arkadiusz Trela
Czas szkolenia: 4 godziny zegarowe z przerwami + konsultacje, zajęcia online na żywo
Poziom prezentowanej wiedzy: Szkolenie przydatne dla praktyków
Certyfikat: Otrzymujesz imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu
Faktury: Nie pobieramy przedpłat ani zaliczek przed szkoleniem – Płatności
Materiały szkoleniowe: W cenie szkolenia materiały w postaci elektronicznej
Placówka oświatowa: Zobacz nasze zaświadczenia i wpisy w rejestrach
Szkolenia wewnętrzne: Dopasujemy kurs do Twoich potrzeb – Szkolenie na zamówienie
Kontakt: Polbi – Warszawa, tel. 721 547 750, formularz kontaktowy, e-mail: biuro@polbi.com.pl
Wprowadzenie do zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym: istota, definicje, problemy, najważniejsze standardy zarządzania ryzykiem, korzyści w służbie zdrowia.
Wymagania prawne i normatywne w ochronie zdrowia odnoszące się do zarządzania ryzykiem w różnych systemach zarządzania według normy ISO.
Omówienie struktury ramowej, zasad zarządzania ryzykiem oraz najważniejszych elementów wdrożenia standardu wg ISO 31000:2018.
Identyfikacja, analiza i ocena ryzyka w podmiocie leczniczym.
Przegląd, monitorowanie i doskonalenie zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym.
Dokumentowanie procesu zarządzania ryzykiem w służbie zdrowia oraz praktyczne rozwiązania z zakresu zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym.
Zarządzanie ryzykiem zdarzeń niepożądanych w kontekście ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.
Program opracował dr Arkadiusz Trela
Organizator szkolenia dla placówek medycznych – Polbi, Warszawa
ARKADIUSZ TRELA
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Autor rozprawy doktorskiej poświęconej kulturze jakości w podmiotach leczniczych w Polsce. Ukończył studia menadżerskie – Executive MBA, podyplomowe studia – Menadżer Jakości oraz certyfikowane przez International Register of Certificated Auditors zaawansowane kursy audytora / audytora wiodącego systemów ISO 9001, ISO 14001 i ISO 27001.
Pełnomocnik, Doradca Zarządów, Kierownik projektów wdrożeniowych i trener systemów zarządzania wg norm ISO w placówkach ochrony zdrowia, hurtowniach farmaceutycznych i w podmiotach wytwarzających wyroby medyczne. Autor kilkudziesięciu projektów wdrożeniowych systemów jakości wg ISO w ochronie zdrowia.
Trener systemów zarządzania wg norm ISO w placówkach ochrony zdrowia, hurtowniach farmaceutycznych i w podmiotach wytwarzających wyroby medyczne oraz prelegent wielu szkoleń poświęconych jakości w sektorze medycznym (kilkaset godzin wykładowych).
Prelegent na krajowych i międzynarodowych Kongresach i Konferencjach. Prowadzący liczne specjalistyczne szkolenia dla Pełnomocników i Audytorów zintegrowanych systemów zarządzania oraz z zakresu zarządzania ryzykiem i ochrony danych osobowych.
Wykładowca na studiach MBA w Ochronie Zdrowia na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, programu Executive MBA w Sektorze Ochronie Zdrowia – konsorcjum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uczelni Łazarskiego w obszarze modułów poświęconych zarządzaniu jakością w podmiotach leczniczych.
Kompetencje z zakresu zarządzania projektami – Posiada certyfikat PRINCE2®, narzędzi optymalizacji - certyfikat Lean Manufacturing / Six Sigma oraz ukończone studia dla Inspektorów Ochrony Danych.
Autor książek: „Zarządzanie jakością w działalności leczniczej”, „Zarządzanie jakością w placówce medycznej”, „Jakość usług medycznych i bezpieczeństwo pacjentów – Trendy i dobre praktyki zarządzania”, jak również wielu publikacji poświęconych jakości, ryzyku i systemom zarządzania w ochronie zdrowia.
Ekspert portalu SerwisZOZ.pl oraz publicysta miesięcznika „Zarządzanie placówką medyczną”. Arkadiusz Trela jest autorem m.in. artykułów: Ustawa o jakości. Co czeka szpitale?; Dlaczego zarządzanie ryzykiem jest konieczne w standardach ISO; Audyty wewnętrzne – jak zapewnić ich skuteczność; Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015; W analizie wyników placówki warto stosować mierniki; Czy IOD powinien mieć ubezpieczenie; Dlaczego warto wdrożyć system zarządzania ryzykiem; Jak skutecznie szkolić pracowników z RODO; Jak ograniczyć ryzyko szkody u pacjenta; Jak właściwie stosować znak certyfikacji ISO; Czy normy ISO pomogą spełnić wymagania prawne; Jak wybrać jednostkę certyfikującą ISO; Jak minimalizować konflikty podczas audytu; Jakość usług medycznych – co się zmieni.
Od uczestników szkolenia nie wymagane jest wcześniejsze doświadczenie i wiedza w zakresie zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym.
Szkolenie uwzględnia założenia ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta w zakresie zarządzania ryzykiem.
Założenia ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wymagają wdrożenia metodologii szacowania ryzyka, identyfikacji ryzyka i procesu zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym. Systemy zarządzania oparte na ISO oraz standardach akredytacyjnych funkcjonują na gruncie podejścia opartego na ryzyku oraz zapewnieniu projakościowego i proaktywnego podejścia do zarządzania podmiotem leczniczym.
Podczas zajęć przywołamy, omówimy i przeanalizujemy wytyczne dla podmiotu leczniczego odnośnie zarządzania oraz regulacje prawne dotyczące zarządzania jakością w placówce leczniczej wynikające z przepisów zawartych w ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.
Uczestnicy szkolenia nabędą praktyczne umiejętności z zakresu prowadzenia procesu szacowania ryzyka w organizacji i będą w stanie potwierdzić swoje kompetencje w zakresie teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu umiejętności prowadzenia analizy i szacowania ryzyka w organizacji na potrzeby jednostek kontrolnych, wewnętrznych służb organizacji, a także jednostek certyfikujących systemy zarządzania w ochronie zdrowia.
Poznanie i zrozumienie podstaw zarządzania ryzykiem to główny cel szkolenia dającego osobom w nim uczestniczącym gruntowną wiedzę o kluczowych definicjach i stosowanych standardach zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym. Daje to rękojmię poznania korzyści jakie może przynosić prawidłowe wdrożenie strategii zarządzania ryzykiem w kontekście ochrony zdrowia.
Aby zapewnić zgodność procesów zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym w zgodzie z przepisami prawa niezbędna jest znajomość wymagań prawnych i norm ISO a także z międzynarodowych standardów.
Kluczową umiejętnością nabytą podczas szkolenia jest umiejętność opracowania i wdrożenia struktury zarządzania ryzykiem oraz najważniejszych elementów standardu wg ISO 31000:2018 dostosowanych do specyfiki funkcjonowania podmiotu leczniczego.
Nauka dokumentowania procesów zarządzania ryzykiem to ważny element szkolenia. Poświecimy temu zagadnieniu szczególna uwagę gdyż działanie to pozwala na ocenę poprawności prowadzonych działań, jest podstawą wiedzy o skuteczności prowadzonych czynności oraz daje możliwość kontroli utrzymywania zgodności procesów zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym z obowiązującymi przepisami.
Znajomość rozwiązań z zakresu ryzyka zdarzeń niepożądanych pozwoli na efektywne minimalizowanie negatywnych zdarzeń wpływających na bezpieczeństwo pacjentów, co jest szczególnie ważne w kontekście ustawy o jakości opieki zdrowotnej.
Możesz zamówić szkolenie wewnętrzne specjalnie dla Siebie. Jeśli planujesz realizacją zamkniętego szkolenia dotyczącego problematyki zarządzania ryzykiem w podmiocie leczniczym na gruncie przepisów ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, to zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy do dyspozycji.